Murrizi akuza të rënda kolegëve: Ka deputetë me aksione supermarkesh në Serbi. Të hetohen!

Murrizi akuza të rënda kolegëve: Ka deputetë me aksione supermarkesh në Serbi. Të hetohen!

Deputeti i opozitës Myslim Murrizi deklaroi këtë të hënë se Inspektoratit i Lartë i Deklarimit të Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të lnteresave duhet të jetë paradhomë e SPAK dhe Byrosë Kombëtare të Hetimit për të hetuar pasuritë e deputetëve në parlamentin e Shqipërisë. Sipas deputetit, ILDKPKI duhet të hetojë edhe zv.ministrat dhe zyrtarët e institucioneve që kanë në dorë tenderat publike. “Thoni që është arritje e madhe që janë gjobitur disa nga subjektet private pse kanë kërcënuar ose nuk kanë pasur numrin e bilbilfytësve aq sa duhet nga një deri në pesë milionë lekë. Unë besoj që shqiptarët janë të tejngopur me spiunë dhe bilbilfryrës. Nuk besoi se është detyrë në 29 vjet postkomunizëm të një inpektoriati që duhej të merrej me banorët e kësaj salle, me këta që janë këtu mbrapa, me këta që kanë qenë këtu mbrapa, 60 kryetarët e bashkive, me drejtorët e drejtorive, zv/ministrat dhe ata që kanë në dorë të firmosin tendera nga paratë publike. Numri i pakët i punonjësve tuaj prej 70 vetash nuk besoj se zgjidh përfundimisht atë që kanë detyrim ligjor për të deklaruar pasurinë pranë institucionit tuaj. Shoh që ka shumë subjekte që janë objekt i ligjit tuaj. Unë do doja që ka ardhur koha për të përgatitur më konkret dhe më konciz për atë objekt pune që duhet të ketë ky institucion. Nëse ka 15 mijë e 600 subjekte që deklarojnë, me 70 punëtorë i bie që në 10 nuk i kontrollon dot ato. Unë institucionin tuaj do doja ta konsideroja si paradhomë e SPAK-ut ose kuzhinë të BKH-së. Miliona euro pasuri marramendëse kanë banorë të kësaj salle që kanë ardhur në 31 Mars të 91-shit me pantallona doku, çorapë 55 lekëshe dhe brekë thesi dhe sot të grijnë në “Armani”, “Versaçe”, “Guçi”, kanë hale dhe për macen. Kanë pasur shtëpi me qerpiç, hale te fiku. Ky inspektoriat duhet të merret me këta subjekte që duhet të jenë objekt i drejtpërdrejtë i ligjit tuaj. Ata që kanë marrë në qafë këtë vend nuk i kalojnë 500 veta nga 91 deri sot. Shihni kush i ka ato saraje matanë. Deputetë, ministra, hiqni pjesën e biznesit, kam respekt për ta dhe ishalla i shtojnë, drejtorë drejtorish, burgjet, hipotekat, ALUIZNI, rrugë, dogana, tatime. Këta që kanë qenë non stop ndër vite, këta që janë këtu, ca që kanë lënë vendet dhe janë ulur këtu, janë strehuar atje. Ai justifikojnë ata? Me 70 punëtorë nuk besoj se ti ke mundësi që të bësh një lloj investigimi”, tha deputeti Murrizi, në seancën e sotme plenare, ku ishte parashikuar raportimi vjetor i ILDKPKI. Po gjatë seancës së të hënës pritet që të diskutohen disa shtesa dhe ndryshime ne ligjin për regjistrimin e biznesit, disa shtesa në ligjin për procedurat tatimore, disa ndryshime dhe shtesa në ligjin për masat kundër financimit të terrorizmit si dhe në atë për parandalimin e pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit. Gjithashtu ishte parashikuar raportimi vjetor edhe për Prokuroren e Përgjithshme Arta Marku, por vetëm pak orë para se të niste seanca ajo anuloi pjesëmarrjen e saj duke dërguar një raport shëndetësor.

Loka debat me Balliun dhe Braimllarin: S'ka shans njeri të më heqë pantallonat nga koka

Loka debat me Balliun dhe Braimllarin: S'ka shans njeri të më heqë pantallonat nga koka

Militantët e PD-së dhe LSI u mblodhën për t'i bllokuar rrugën kryeministrit Rama që po kthehej nga Pusteci për të prezantuar kandidatin në Pogradec. Të pranishëm ishin edhe ish-deputetët Klevis Balliu, Ervin Salianji, Endri Brahimllari dhe simpatizantë të tjerë të opozitës. E ndërsa incidente nuk pati, debati dhe përplasja verbale mes ish-deputetëve të PD-së dhe n/ drejtorit të policisë së Shtetit, Gjovalin Loka nuk mungoi. Zyrtari i policisë u tha se ata që thanë se “do ia heqin pantallonat nga koka” do të mbajnë përgjegjësi. Ndërkohë që policia kishte marrë masat për të shmangur incidentet dhe bllokimin e rrugës. Në momentin që kaloi eskorta nuk u shënuan incidente. Pak ditë më parë në Librazhd u shënuan incidente, pasi u godit eskorta e kryeministrit. Pjesë nga debati Gjovalin Loka: Nuk ka shans njeri që qytetarit Gjovalin Lokaj t’ia heqë pantallonat nga koka. Klevis Balliu: Çfarë pantallonash? Gjovalin Loka: Ata që e kanë shkruar t'i dalin për zot Klevis Balliu: Kë kërcënon? Gjovalin Loka: Atij që i ka thënë. Endrit Brahimllari: Ruaj qetësinë, mos merr ngarkesën e Ramës se është turp.

SHBA: Te hetohen dosjet per Shullazin dhe ish-ministrin Tahiri | ABC News Albania

SHBA: Te hetohen dosjet per Shullazin dhe ish-ministrin Tahiri | ABC News Albania

Largimi nga detyra e ish-ambasadorit Donald Lu nuk e ka ulur vëmendjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj hetimit të dy prej dosjeve më të përfolura, atë të ish-ministrit Saimir Tahiri dhe tjetra që i përket Emiliano Shullazit. “Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë me ata shërbëtorë publikë të ndershëm dhe të guximshëm që po ndërtojnë një të ardhme më të ndritur dhe jetike për gjyqësorin e Shqipërisë. Na shihni ta bëjmë këtë për çështjen “Shullazi”, na shihini ta bëjmë këtë për hetimin "Tahiri”, tha zv/ambasadorja. Në ceremoninë e diplomimit të magjistratëve të rinj, zv/ambasadorja amerikane Leyla Moses i kujtoi politikanëve se nuk duhet të vonojnë me reformën në drejtësi. “SHBA do të vazhdojnë gjithashtu të nxisin drejtuesit politik të Shqipërisë që të bëjnë pjesën e tyre për të krijuar një sistem gjyqësor më të të mirë për të gjithë, të kërkojë që deputetët e Kuvendit të punojnë sëbashku. Ata duhet të punojnë së bashku për të ndryshuar ligjin e qeverisjes në mënyrë që Shkolla e Magjistraturës të mbushë këto karrige me të diplomuarit e ardhshëm. Sistemi i drejtësisë së nesërme varet nga veprimi i Kuvendit sot”, u shpeh Moses. Shtetet e Bashkuara të Amerikës këmbëngulin për ngritjen e SPAK dhe BKH . Dy institucione që sipas zv/ambasadores amerikane përfaqësojnë epokën e re të daljes nga e shkuara e njëllosjes së korrupsionit dhe përfaqësojnë llogaridhënien  e re për popullin shqiptar./abcnews.al

[Game] Epic Skater | Android App

[Game] Epic Skater | Android App

Download: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kongregate.mobile.epicskater.google a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z,aa,ab,ac,ad,ae,af,ag,ah,ai,aj,ak,al,am,an,ao,ap,aq,ar,as,at,au,av,aw,ax,az,ba,bb,bc,bd,be,bf,bg,bh,bi,bj,bk,bl,bm,bn,bo,bp,bq,br,bs,bt,bu,bv,bw,bx,by,bz,ca,cb,cd,cc,cd,ce,cf,cg,ch,ci,cj,ck,cl,cm,cn,co,cp,cq,cr,cs,ct,cu,cv,cw,cx,cy,cz,da,db,dc,dd,de,df,dg,dh,di,dj,dk,dl,dm,dn,do,dp,dq,dr,ds,dt,du,dv,dw,dx,dy,dz,ea,eb,ec,ed,ee,ef,eg,eh,ei,ej,ek,el,em,en,eo,ep,eq,er,es,et,eu,ev,ew,ex,ey,ez,fa,fb,fc,fd,fe,ff,fg,fh,fi,fj,fk,fl,fm,fn,fo,fp,fq,fr,fs,ft,fu,fv,fw,fx,fy,fz,ga,gb,gc,gd,ge,gf,gg,gh,gi,gj,gk,gl,gm,gn,go,gp,gq,gr,gs,gt,gu,gv,gw,gx,gy,gz,ha,hb,hc,hd,he,hf,hg,hh,hi,hj,hk,hl,hm,hn,ho,hp,hq,hr,hs,ht,hu,hv,hw,hx,hy,hz,ia,ib,ic,id,if,ig,ih,ii,ij,ik,il,im,in,io,ip,iq,ir,is,it,iu,iv,iw,ix,iy,iz,ja,jb,jc,jd,je,jf,jg,jh,ji,jj,jk,jl,jm,jn,jo,jp,jq,jr,js,jt,ju,jv,jw,jx,jy,jz,ka,kb,kc,kd,ke,kf,kg,kh,ki,kj,kk,kl,km,kn,ko,kp,kq,kr,ks,kt,ku,kv,kw,kx,ky,kz,la,lb,lc,ld,le,lf,lg,lh,li,lj,lk,ll,lm,ln,lo,lp,lq,lr,ls,lt,lu,lv,lw,lx,ly,lz,ma,mb,mc,md,me,mf,mg,mh,mi,mj,mk,ml,mm,mn,mo,mp,mq,mr,ms,mt,mu,mv,mw,mx,my,mz,na,nb,nc,nd,ne,nf,ng,nh,mi,mj,mk,ml,mm,mn,mo,mp,mq,mr,ms,mt,mu,mv,mw,mx,my,mz,na,nb,nc,nd,ne,nf,ng,nh,ni,nj,nk,nl,nm,nn,no,np,nq,nr,ns,nt,nu,nv,nw,nx,ny,nz,oa,ob,oc,od,of,og,oh,oi,oj,ok,ol,om,on,oo,op,oq,or,os,ot,ou,ov,ow,ox,oy,oz,pa,pb,pc,pd,pe,pf,pg,ph,pi,pj,pk,pl,pm,pn,po,pp,pq,pr,ps,pt,pu,pv,pw,px,py,pz,qa,pb,qc,qd,qe,qf,qg,qh,qi,qj,qk,ql,qm,qn,qo,qp,qq,qr,qs,qt,qu,qv,qw,qx,qy,qz,ra,rb,rc,rd,re,rf,rg,rh,ri,rj,rk,rl,rm,rn,ro,rp,rq,rr,rs,rt,ru,rv,rw,rx,ry,rz,sa,sb,sc,sd,se,sf,sg,sh,si,sj,sk,sl,sm,sn,so,sp,sq,sr,ss,st,su,sv,sw,sx,sy,sz,ta,tb,tc,td,te,tf,tg,th,ti,tj,tk,tl,tm,tn,to,tp,tq,tr,ts,tt,tu,tv,tw,tx,ty,tz,ua,ub,uc,ud,uf,ug,uh,ui,uj,uk,ul,um,un,uo,up,uq,ur,us,ut,uu,uv,uw,ux,uy,uz,va,vb,vc,vd,ve,vf,vg,vh,vi,vj,vk,vl,vm,vn,vo,vp,vq,vr,vs,vt,vu,vv,vw,vx,vy,vz,wa,wb,wc,wd,we,wf,wg,wh,wi,wj,wk,wl,wm,wn,wo,wp,wq,wr,ws,wt,wu,wv,ww,wx,wy,wz,xa,xb,xc,xd,xe,xf,xg,xh,xi,xj,xk,xl,xm,xn,xo,xp,xq,xr,xs,xt,xu,xv,xw,xx,xy,xz,ya,yb,yc,yd,ye,yf,yg,yh,yi,yj,yk,yl,ym,ym,yo,yp,yp,yr,ys,yt,yu,yv,yw,yx,yy,yz,za,zb,zc,zd,ze,zf,zg,zh,zi,zj,zk,zl,zm,zn,zo,zp,zq,zr,zs,zt,zu,zv,zw,zx,zy,zz,abc,abd,abe,abf,abg,abh,abi,abj,abk,abl,abm,abn,abo,abp,abq,abr,abs,abt,abu,abv,abw,abx,aby,abz,aca,acb,acd,ace,acf,acg,ach,aci,acj,ack,acl,acm,acn,aco,acp,acq,acr,acs,act,acu,acv,acw,acx,acy,acz,ada,adb,adc,add,ade,adf,adg,adh,adi,adj,adk,adl,adm,adn,adn,adp,adq,adr,ads,adt,adu,adv,adw,adx,ady,adz,aea,aeb,aec,aed,aef,aeg,aeh,aei,aej,aek,ael,aem,aen,aeo,aep,aeq,aer,aes,aet,aeu,aev,aew,aex,aey,aez,afa,afb,afc,afd,afe,aff,afg,afh,afi,afj,afk,afl,afm,afn,afo,afp,afq,afr,afs,aft,afu,afv,afw,afx,afy,afz,aga,agb,agc,agd,age,agf,agg,agh,agi,agj,agk,agl,agm,agn,ago,agp,agq,agr,ags,agt,agu,agv,agw,agx,agy,agz,aha,ahb,ahc,ahd,ahe,ahf,ahg,ahi,ahj,ahk,ahl,ahm,ahn,aho,ahp,ahq,ahr,ahs,aht,ahu,ahv,ahw,ahx,ahy,ahz,aia,aib,aic,aid,aie,aif,aig,aih,aii,aij,aik,ail,aim,ain,aio,aip,aiq,air,ais,ait,aiu,aiv,aiw,aix,aiy,aiz,aja,ajb,ajc,ajd,aje,ajf,ajg,ajh,aji,ajj,ajk,ajl,ajm,ajn,ajo,ajp,ajq,ajr,ajs,ajt,aju,ajv,ajw,ajx,ajy,ajz,aka,akb,akc,akd,ake,akf,akg,akh,aki,akj,akk,akl,akm,akn,ako,akp,akq,akr,aks,akt,aku,akv,akw,akx,aky,akz,ala,alb,alc,ald,ale,alf,alg,alh,ali,alj,alk,all,alm,aln,alo,alp,alq,alr,als,alt,alu,alv,alw,alx,aly,alz,ama,amb,amc,amd,ame,amf,amg,amh,ami,amj,amk,amk,amm,amn,amo,amp,amq,amr,ams,amt,amu,amv,amw,amx,amy,amz,ana,anb,anc,and,ane,anf,ang,anh,ani,anj,ank,anl,anm,ann,ano,anp,anq,anr,ans,ant,anu,anv,anw,anx,any,anz,aoa,aob,aoc,aod,aoe,aof,aog,aoh,aoi,aoj,aok,aol,aom,aon,aoo,aop,aoq,aor,aos,aot,aou,aov,aow,aox,aoy,aoz,apa,apb,apc,apd,ape,apf,apg,aph,api,apj,apk,apl,apm,apn,apo,app,apq,apr,aps,apt,apu,apv,apw,apx,apy,apz,aqa,aqb,aqc,aqd,aqe,aqf,aqg,aqh,aqi,aqj,aqk,aql,aqm,aqn,aqo,aqp,aqp,aqr,aqs,aqt,aqu,aqv,aqw,aqx,aqy,aqz,ara,arb,arc,ard,are,arf,arg,arh,ari,arj,ark,arl,arm,arn,aro,arp,arq,arr,ars,art,aru,arv,arw,arx,ary,arz,asa,asb,asc,asd,ase,asf,asg,ash,asi,asj,ask,asl,asm,asn,aso,asp,asq,asr,ass,ast,asu,asv,asw,asx,asy,asx,ata,atb,atc,atd,ate,atf,atg,ath,ati,atj,atk,atl,atm,atn,ato,atp,atq,atr,ats,att,atu,atv,atw,atx,aty,atz,aua,aub,auc,aud,aue,auf,aug,auh,aui,auj,auk,aul,aum,aun,auo,aup,auq,aur,aus,aut,auu,auv,auw,aux,auy,auz,ava,avb,avc,avd,ave,avf,avg,avh,avi,avj,avk,avl,avm,avn,avo,avp,avq,avr,avs,avt,avu,avv,avw,avx,avy,avz,awa,awb,awc,awd,awe,awf,awg,awh,awi,awj,awk,awl,awm,awn,awo,awp,awq,awr,aws,awt,awu,awv,aww,awx,awy,awz,axa,axb,axc,axd,axe,axf,axg,axh,axi,axj,axk,axl,axm,axn,axo,axp,axq,axr,axs,axt,axu,axv,axw,axx,axy,axz,aya,ayb,ayc,ayd,aye,ayf,ayg,ayh,ayi,ayj,ayk,ayl,aym,ayn,ayo,ayp,ayq,ayr,ays,ayt,ayu,ayv,ayw,ayx,ayy,ayz,aza,azb,azc,azd,aze,azf,azg,azh,azi,azj,azk,azl,azm,azn,azo,azp,azq,azr,azs,azt,azu,azv,azw,azx,azy,azz,

Ora News - Ndryshime në qeveri? Qytetarët: Politika ka nevojë për emra të rinj

Ora News - Ndryshime në qeveri? Qytetarët: Politika ka nevojë për emra të rinj

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT #oranews Kryeministri Edi Rama pas mbledhjes së kryesisë së PS e ka lënë të hapur mundësinë për ndryshime në kabinetin qeverisës. Por çfarë mendojnë qytetarët? Të pyetur nga Ora News ata thonë se qeverisë i nevojiten e emra të rinj që ndoshta mund përmirësojnë punën e saj. "Dikush i ri mund të bëjë diçka më mirë", tha një qytetar. "Është mëse e domosdoshme në rast se ka ndërmend ti bëjë ndryshimet, po mos i bëjë është gjë negative", tha një tjetër qytetar. "Si gjithmonë kur ka ndryshime ka edhe punë më të mirë" Të tjerë shprehen skeptik se ndryshimet do të sjellin një erë të re për Shqipërinë që sipas tyre do të mbetet nën drejtimin e njerëzve të korruptuar që interesin personal e vendosin mbi atë publik. Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/article/ndryshime-ne-qeveri-qytetaret-politika-ka-nevoje-emra-te-rinj

MULHER MELÃO - VOCÊ QUER ( VÍDEO CLIP - OFICIAL )

MULHER MELÃO - VOCÊ QUER ( VÍDEO CLIP - OFICIAL )

Inscreva-se : https://youtu.be/HaJYUcl-rgA ⭐Gostou Do Video ? Deixe Seu Like 👍 ⭐Se Não For Inscrito No Canal Se Inscreva 👍 ⭐Ative o 🔔 das notificações! ⭐Comente Oque Achou Do Video!! 👍 ⭐Gostou Muito ? Compartilha Com Os Amigos !

Replika PS-LSI për arsimin - News, Lajme - Vizion Plus

Replika PS-LSI për arsimin - News, Lajme - Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV https://twitter.com/VizionPlusTV Lëvizja Socialiste per Integrim rrit dozën e sulmeve dhe akuzave ndaj Partisë Socialiste. Reforma me arsim e kritikuar edhe me herët nga drejtues e deputete te LSI është bere serish shkak i replikave ne distance mes tyre dhe ish-ministres Lindita Nikolla. Kejdi Mehmetaj e dyta ne listën e kandidateve te LSI ne Tirane ka akuzuar ish-ministren se ligji i arsimit te larte ka favorizuar universitetet private, aty ku sipas Mehmetajt zonja Nikolla ka marre diplomën. Po ashtu përfaqësuesja e LSI ka hedhur poshtë aludimet se LSI mund te shpërndaje tezat apo premtoje nota kaluese.I menjëhershëm ka qene reagimi i ish-ministres Nikolla po përmes facebook. Lindita Nikolla njëherësh Kandidate ne qarkun e Lezhës nga Partia Socialiste sqaron se ligji u jep mundësi me te mirëve te zgjedhin degët qe duan, universitetet kane kontroll mbi cilësinë ndërsa jane rritur buxhetet e tyre. Replikën ministria e mbyll me nje këshille ndaj Kejdi Mehmetajt.“Mos e bëj gabimin që bëre një vit më parë, duke shkaktuar panik tek maturantët. A ke menduar një çast se sa keq ke ndikuar tek ata me daljet e tua vend e pa vend? Të njëjtën gjë po tenton të bësh edhe këtë vit me statusin tënd. Nuk meritohen votat kështu! Ndaj të pres të dalësh e të bësh thirrje që të ndëshkohet kushdo që mashtron maturantët, duke iu ofruar tezën imagjinare në këmbim të kartës së identitetit dhe të eurove për kartën e prindërve. Bashkohu dhe ti me mua për ta denoncuar këtë mashtrim! E para, nuk ka asnjë shans, për askënd, që teza e sekretuar e maturës shtetërore, me disa nivele sigurie, të dalë. E dyta, ky është trefish krim: njerëzor, shoqëror dhe elektoral. E treta, gënjeshtra nuk mund të jetë kurrë një shans për të gjithë.”Pas reagimeve dhe kundërpërgjigjeve te para, kane vijuar ne distance me komente dhe akuza te tjera replikat mes deputetes se LSI dhe ministres Nikolla.

DANCEHALL QUEEN ACTE I AVEC MIKE ONEAU GOA

DANCEHALL QUEEN ACTE I AVEC MIKE ONEAU GOA

Samedi 02 avril, a Fréjus, DJ MIKE ONE en Guest au GOA Accompagné de plusieurs Djs réputés du sud de la france : Dj Rudeboy ( Marseille ) Dj DamienSpain ( Latin Addict ) Dj Kalis Hilson ( Nice ) Et DJ kadzboy Concours de BOOTY SHAKE avec un sac mickael Kors a gagner RESA AU 0620076708 // FB: Goa Frejus // Snap : heleneaubertin

[Game] 3D Bowling | Android App

[Game] 3D Bowling | Android App

Download: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.threed.bowling a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z,aa,ab,ac,ad,ae,af,ag,ah,ai,aj,ak,al,am,an,ao,ap,aq,ar,as,at,au,av,aw,ax,az,ba,bb,bc,bd,be,bf,bg,bh,bi,bj,bk,bl,bm,bn,bo,bp,bq,br,bs,bt,bu,bv,bw,bx,by,bz,ca,cb,cd,cc,cd,ce,cf,cg,ch,ci,cj,ck,cl,cm,cn,co,cp,cq,cr,cs,ct,cu,cv,cw,cx,cy,cz,da,db,dc,dd,de,df,dg,dh,di,dj,dk,dl,dm,dn,do,dp,dq,dr,ds,dt,du,dv,dw,dx,dy,dz,ea,eb,ec,ed,ee,ef,eg,eh,ei,ej,ek,el,em,en,eo,ep,eq,er,es,et,eu,ev,ew,ex,ey,ez,fa,fb,fc,fd,fe,ff,fg,fh,fi,fj,fk,fl,fm,fn,fo,fp,fq,fr,fs,ft,fu,fv,fw,fx,fy,fz,ga,gb,gc,gd,ge,gf,gg,gh,gi,gj,gk,gl,gm,gn,go,gp,gq,gr,gs,gt,gu,gv,gw,gx,gy,gz,ha,hb,hc,hd,he,hf,hg,hh,hi,hj,hk,hl,hm,hn,ho,hp,hq,hr,hs,ht,hu,hv,hw,hx,hy,hz,ia,ib,ic,id,if,ig,ih,ii,ij,ik,il,im,in,io,ip,iq,ir,is,it,iu,iv,iw,ix,iy,iz,ja,jb,jc,jd,je,jf,jg,jh,ji,jj,jk,jl,jm,jn,jo,jp,jq,jr,js,jt,ju,jv,jw,jx,jy,jz,ka,kb,kc,kd,ke,kf,kg,kh,ki,kj,kk,kl,km,kn,ko,kp,kq,kr,ks,kt,ku,kv,kw,kx,ky,kz,la,lb,lc,ld,le,lf,lg,lh,li,lj,lk,ll,lm,ln,lo,lp,lq,lr,ls,lt,lu,lv,lw,lx,ly,lz,ma,mb,mc,md,me,mf,mg,mh,mi,mj,mk,ml,mm,mn,mo,mp,mq,mr,ms,mt,mu,mv,mw,mx,my,mz,na,nb,nc,nd,ne,nf,ng,nh,mi,mj,mk,ml,mm,mn,mo,mp,mq,mr,ms,mt,mu,mv,mw,mx,my,mz,na,nb,nc,nd,ne,nf,ng,nh,ni,nj,nk,nl,nm,nn,no,np,nq,nr,ns,nt,nu,nv,nw,nx,ny,nz,oa,ob,oc,od,of,og,oh,oi,oj,ok,ol,om,on,oo,op,oq,or,os,ot,ou,ov,ow,ox,oy,oz,pa,pb,pc,pd,pe,pf,pg,ph,pi,pj,pk,pl,pm,pn,po,pp,pq,pr,ps,pt,pu,pv,pw,px,py,pz,qa,pb,qc,qd,qe,qf,qg,qh,qi,qj,qk,ql,qm,qn,qo,qp,qq,qr,qs,qt,qu,qv,qw,qx,qy,qz,ra,rb,rc,rd,re,rf,rg,rh,ri,rj,rk,rl,rm,rn,ro,rp,rq,rr,rs,rt,ru,rv,rw,rx,ry,rz,sa,sb,sc,sd,se,sf,sg,sh,si,sj,sk,sl,sm,sn,so,sp,sq,sr,ss,st,su,sv,sw,sx,sy,sz,ta,tb,tc,td,te,tf,tg,th,ti,tj,tk,tl,tm,tn,to,tp,tq,tr,ts,tt,tu,tv,tw,tx,ty,tz,ua,ub,uc,ud,uf,ug,uh,ui,uj,uk,ul,um,un,uo,up,uq,ur,us,ut,uu,uv,uw,ux,uy,uz,va,vb,vc,vd,ve,vf,vg,vh,vi,vj,vk,vl,vm,vn,vo,vp,vq,vr,vs,vt,vu,vv,vw,vx,vy,vz,wa,wb,wc,wd,we,wf,wg,wh,wi,wj,wk,wl,wm,wn,wo,wp,wq,wr,ws,wt,wu,wv,ww,wx,wy,wz,xa,xb,xc,xd,xe,xf,xg,xh,xi,xj,xk,xl,xm,xn,xo,xp,xq,xr,xs,xt,xu,xv,xw,xx,xy,xz,ya,yb,yc,yd,ye,yf,yg,yh,yi,yj,yk,yl,ym,ym,yo,yp,yp,yr,ys,yt,yu,yv,yw,yx,yy,yz,za,zb,zc,zd,ze,zf,zg,zh,zi,zj,zk,zl,zm,zn,zo,zp,zq,zr,zs,zt,zu,zv,zw,zx,zy,zz,abc,abd,abe,abf,abg,abh,abi,abj,abk,abl,abm,abn,abo,abp,abq,abr,abs,abt,abu,abv,abw,abx,aby,abz,aca,acb,acd,ace,acf,acg,ach,aci,acj,ack,acl,acm,acn,aco,acp,acq,acr,acs,act,acu,acv,acw,acx,acy,acz,ada,adb,adc,add,ade,adf,adg,adh,adi,adj,adk,adl,adm,adn,adn,adp,adq,adr,ads,adt,adu,adv,adw,adx,ady,adz,aea,aeb,aec,aed,aef,aeg,aeh,aei,aej,aek,ael,aem,aen,aeo,aep,aeq,aer,aes,aet,aeu,aev,aew,aex,aey,aez,afa,afb,afc,afd,afe,aff,afg,afh,afi,afj,afk,afl,afm,afn,afo,afp,afq,afr,afs,aft,afu,afv,afw,afx,afy,afz,aga,agb,agc,agd,age,agf,agg,agh,agi,agj,agk,agl,agm,agn,ago,agp,agq,agr,ags,agt,agu,agv,agw,agx,agy,agz,aha,ahb,ahc,ahd,ahe,ahf,ahg,ahi,ahj,ahk,ahl,ahm,ahn,aho,ahp,ahq,ahr,ahs,aht,ahu,ahv,ahw,ahx,ahy,ahz,aia,aib,aic,aid,aie,aif,aig,aih,aii,aij,aik,ail,aim,ain,aio,aip,aiq,air,ais,ait,aiu,aiv,aiw,aix,aiy,aiz,aja,ajb,ajc,ajd,aje,ajf,ajg,ajh,aji,ajj,ajk,ajl,ajm,ajn,ajo,ajp,ajq,ajr,ajs,ajt,aju,ajv,ajw,ajx,ajy,ajz,aka,akb,akc,akd,ake,akf,akg,akh,aki,akj,akk,akl,akm,akn,ako,akp,akq,akr,aks,akt,aku,akv,akw,akx,aky,akz,ala,alb,alc,ald,ale,alf,alg,alh,ali,alj,alk,all,alm,aln,alo,alp,alq,alr,als,alt,alu,alv,alw,alx,aly,alz,ama,amb,amc,amd,ame,amf,amg,amh,ami,amj,amk,amk,amm,amn,amo,amp,amq,amr,ams,amt,amu,amv,amw,amx,amy,amz,ana,anb,anc,and,ane,anf,ang,anh,ani,anj,ank,anl,anm,ann,ano,anp,anq,anr,ans,ant,anu,anv,anw,anx,any,anz,aoa,aob,aoc,aod,aoe,aof,aog,aoh,aoi,aoj,aok,aol,aom,aon,aoo,aop,aoq,aor,aos,aot,aou,aov,aow,aox,aoy,aoz,apa,apb,apc,apd,ape,apf,apg,aph,api,apj,apk,apl,apm,apn,apo,app,apq,apr,aps,apt,apu,apv,apw,apx,apy,apz,aqa,aqb,aqc,aqd,aqe,aqf,aqg,aqh,aqi,aqj,aqk,aql,aqm,aqn,aqo,aqp,aqp,aqr,aqs,aqt,aqu,aqv,aqw,aqx,aqy,aqz,ara,arb,arc,ard,are,arf,arg,arh,ari,arj,ark,arl,arm,arn,aro,arp,arq,arr,ars,art,aru,arv,arw,arx,ary,arz,asa,asb,asc,asd,ase,asf,asg,ash,asi,asj,ask,asl,asm,asn,aso,asp,asq,asr,ass,ast,asu,asv,asw,asx,asy,asx,ata,atb,atc,atd,ate,atf,atg,ath,ati,atj,atk,atl,atm,atn,ato,atp,atq,atr,ats,att,atu,atv,atw,atx,aty,atz,aua,aub,auc,aud,aue,auf,aug,auh,aui,auj,auk,aul,aum,aun,auo,aup,auq,aur,aus,aut,auu,auv,auw,aux,auy,auz,ava,avb,avc,avd,ave,avf,avg,avh,avi,avj,avk,avl,avm,avn,avo,avp,avq,avr,avs,avt,avu,avv,avw,avx,avy,avz,awa,awb,awc,awd,awe,awf,awg,awh,awi,awj,awk,awl,awm,awn,awo,awp,awq,awr,aws,awt,awu,awv,aww,awx,awy,awz,axa,axb,axc,axd,axe,axf,axg,axh,axi,axj,axk,axl,axm,axn,axo,axp,axq,axr,axs,axt,axu,axv,axw,axx,axy,axz,aya,ayb,ayc,ayd,aye,ayf,ayg,ayh,ayi,ayj,ayk,ayl,aym,ayn,ayo,ayp,ayq,ayr,ays,ayt,ayu,ayv,ayw,ayx,ayy,ayz,aza,azb,azc,azd,aze,azf,azg,azh,azi,azj,azk,azl,azm,azn,azo,azp,azq,azr,azs,azt,azu,azv,azw,azx,azy,azz,

ESOcast 55: The ALMA Inauguration

ESOcast 55: The ALMA Inauguration

The ALMA inauguration ESOcast. Share the excitement of the inauguration ceremony and contemplate the breathtaking images from ALMA itself and views of its unique environment in the Atacama Desert. This event marks the completion of all the major systems of the giant telescope and the formal transition from a construction project to a fully fledged observatory. ALMA is a partnership between Europe, North America and East Asia in cooperation with the Republic of Chile. More information and downlaod-options: http://www.eso.org/public/videos/eso1312b/ Credit: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO). Editing: Martin Kornmesser and Herbert Zodet. Web and technical support: Mathias André and Raquel Yumi Shida. Written by: Javier Perez Barbuzano and Herbert Zodet. Narration: Sara Mendes da Costa. Music: John Stanford (johnstanfordmusic.com). Footage and photos: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/NRAO/General Dynamics C4 Systems, ESO, Christoph Malin (christophmalin.com), L. Calçada, M. Kornmesser, the NASA/ESA Hubble Space Telescope. Directed by: Herbert Zodet. Executive producer: Lars Lindberg Christensen.)

Top Videa -  loading... Změnit krajinu
Načíst dalších 10 videí
 
 
Sorry, You can't play this video
00:00/00:00
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
CLOSE
CLOSE
CLOSE