Jak se dělá semtex: Exkluzivně v muničce

Jak se dělá semtex: Exkluzivně v muničce

Místa, kde ještě nikdo s kamerou nebyl: Sto let staré koloběhy, které drtí trhavinu. Míchání semtexu na vlastní oči. A proč mi sebrali i propisku.

Semtex Nuke

Semtex Nuke

In this vid I complete a challenge a friend gave me. Getting a nuke using semtexes. Hope you enjoy. Setup: Primary: Riot Shield Secondary: OneManArmy Kit Equipment: Semtex Special: Stun Grenade Perks: OneManArmy Pro Danger Close Pro Ninja Pro Killstreaks: 7- Harrier 11 - Chopper Gunner 25- Boom Don't forget to post challenges over at my channel and vote for other suggestions. Also comment, rate and subscribe. Song: King Nothing - Metallica

Así explota el Semtex

Así explota el Semtex

Un explosivo plástico usado por la policía

C4 and SEMTEX

C4 and SEMTEX

Demolition tests with EOD, TSA, Sherriffs and Charley Burch

Semtex

Semtex

Semtex is a general-purpose plastic explosive containing RDX and PETN. It is used in commercial blasting, demolition, and in certain military applications. Semtex became notoriously popular with terrorists because it was, until recently, extremely difficult to detect, as in the case of Pan Am Flight 103. For its original military use it was manufactured under the name B 1. It has been manufactured under its current name since 1964, labeled as SEMTEX 1A, since 1967 as SEMTEX H and since 1987 as SEMTEX 10. This video is targeted to blind users. Attribution: Article text available under CC-BY-SA Creative Commons image source in video

Black Ops 2 In Depth - Frag vs. Semtex (Damage, Radius, Area, & More)

Black Ops 2 In Depth - Frag vs. Semtex (Damage, Radius, Area, & More)

Follow me: http://www.twitter.com/drift0r Grind: http://www.youtube.com/watch?v=IfvyInudyro Vote for me in KOTW: http://kingofweb.com/users/drift0r The Frag and Semtex grenades have always been close to equal in CoD games. However, in Black Ops 2, one is clearly better than the other. This episode of In Depth will tell you exactly which grenade you should be using!

Face Your Enemy - Semtex

Face Your Enemy - Semtex

The final single from the upcoming debut Concentrated Execution

..Legendární výbušnina.. - Dokument CZ HD (2015)

..Legendární výbušnina.. - Dokument CZ HD (2015)

Čeští chemikové Stanislav Brebera a Radim Fukátko umíchali výbušný nástroj nezměrné síly. Semtex umí ničit a zabíjet, ale také pomáhat a zachraňovat životy – jen se to o něm málo ví. Dokumentární cyklus o Češích, kteří změnili svět. Režie P. Všelichová Semtex je v představách lidí synonymem destrukce a zabíjení. Svět jej zná především jako pomůcku teroristů, v lepším případě vojáků. Kdo o něm ví, že umí i dobré věci? Pomáhat lidem, chránit je, nebo dokonce zachraňovat životy? Dá se využít – i zneužít. A je to vždy člověk, kdo rozhoduje, zda udělá ze semtínské trhaviny pomocníka, nebo zabijáka. Komplikovaný je nejen charakter Semtexu, ale i osud jeho dvou autorů – zatímco Stanislav Brebera je jednoznačně uváděn jako autor výbušniny, jeho kolegovi Radimu Fukátkovi komunisté zakázali vstup do fabriky a od výzkumné práce jej jednou provždy odřízli.

Blasting a tree with 125g of semtex

Blasting a tree with 125g of semtex

125g of explosive semtex

Old car and 375g of semtex

Old car and 375g of semtex

Top Videa -  loading... Změnit krajinu
Načíst dalších 10 videí
 
 
Sorry, You can't play this video
00:00/00:00
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
CLOSE
CLOSE
CLOSE