Záhada rukopisu. Mluvené slovo CZ podle skutečných událostí

Záhada rukopisu. Mluvené slovo CZ podle skutečných událostí

00:00:00 Nález 00:26:35 Hanka Fecit 00:51:51 Divoká hypotéza 01:17:48 Nechte je spát Natočeno v roce 2017 u příležitosti 200. výročí nálezu Rukopisu královéhradeckého Účinkují: Dana Černá (redaktorka), Ivan Řezáč (redaktor), Marek Holý (Václav Hanka), Jaroslav Vlach (děkan), Zdeněk Maryška (Dobrovský), Lukáš Hlavica (Masaryk), Jiří Knot (Šembera), Václav Knop (Ivanov), Jiří Meduna (Sitta), Josef Somr (Josefík), Hanuš Bor (první hlas), Pavel Rimský (dluhý hlas), Michal Zelenka (třetí hlas), Miroslav Táborský (čtvrtý hlas), Růžena Merunková (žena) Scénář: Bronislava Janečková Režie: Dimitrij Dudík Zvuk: Petr Šplíchal

Jaroslav Havlíček - Hodinky pana Balabána (Mluvené slovo CZ)

Jaroslav Havlíček - Hodinky pana Balabána (Mluvené slovo CZ)

Rozhlasové zpracování povídky eminentního českého spisovatele. Jaroslav Havlíček se dokázal zařadit k pravým ikonám českého literárního světa. Je vrcholným představitelem naší psychologické prózy a naturalismu. Jeho tvorba je pověstná hlubokou studií psychologií postav a to především těch ženských. Stejně tomu je tak i v jeho nejznámějším díle Petrolejové lampy. Osud jako by tomu nechtěl, aby se z Jaroslava Havlíčka stal spisovatel. Od mládí toužil být malířem, to však bylo pro jeho rodiče s učitelskou profesí finančně neúnosné. Na jejich přání proto absolvoval obchodní akademii a později se stal úředníkem v Živnostenské bance v Praze. V tomto povolání setrval po celý svůj život. S aktivním psaním začal až ve svých 39-ti letech. Tedy jen 8 let před jeho smrtí. Některé jeho povídky vycházely v dobových časopisech, avšak většina jeho tvorby zůstávala v rukopisech a byla vydána až posmrtně. Zatímco přes den úředničil v bance, v noci usedal za psací stůl. Spojení výborného vyprávění s analytickým představením emočních pochodů postav je to, co definuje jeho literární tvorbu. Své čtenáře seznamuje s celou škálou lidských charakteristik a stavů. Od zkrachovalců, sobců a vypočítavých kariéristů po mentálně narušené lidi. Stejně tak jejich protipóly se silným morálním odhodláním a přesvědčením. Zajímavé pozornosti se u něj dostává archetypu statečné ženy. Způsob jakým představuje ženskou psychologii vystavenou okolním tlakům je nadčasový a nepopiratelně dosahuje značných literárních kvalit. Většina jeho povídek a románu se děje v prostředí maloměsta, které mu bylo velice známé. Zcela výjimečné postavení v jeho tvorbě má cyklus Kalvach. Zde se objevuje postava úředníka Kalvacha, na kterém Havlíček autobiograficky představuje svůj konflikt s vlastním povoláním a s nesnázemi v jeho každodenním životě. Když se rozhodl nechat Kalvacha umřít v povídce Poutník v Mlze, jako by tušil, že o měsíc později: 7. dubna 1943 sám podlehne zánětu mozkových blan. Zemřel zcela vyčerpán, za německé okupace uprostřed 2.světové války. Český národ tak přišel o jednoho z našich největších moderních prozaiků. Příjemný poslech.

Jan Neruda - Povídky malostranské (Mluvené slovo, Audiokniha, AudioStory)

Jan Neruda - Povídky malostranské (Mluvené slovo, Audiokniha, AudioStory)

Pro informace o dalších audioknihách a novinkách navštivte naše stránky http://www.audiostory.cz/ . Vrchol prozaického Nerudova díla - mistrný obraz starosvětského malostranského prostředí před rokem 1848 - osudy lidiček, v nichž autor vytvořil vzor literární charakteristiky postav. Pan Ryšánek a pan Šlégl, Jak si nakouřil pan Vorel pěnovku, Přivedla žebráka na mizinu, Doktor Kazisvět a Hastrman. Jan Neruda Povídky malostranské čte Soběslav Sejk, Martin Růžek K poslechu povídka Doktor Kazisvět. Celou audioknihu si můžete koupit na:http://audioteka.cz/povidky-malostranske,produkt.html 2 CD, Délka: 1 hod. 30 min. Rok vydání: 2007 (P) 2007 Popron Music s.r.o. Na základě ekluzívní licence s © AudioStory Režie: Helena Vaňurová Mistr zvuku: Miroš Svatoň Hudba: Mlhoš Kafka Obsah: CD 1 1. Pan Ryšánek a pan Šlégl 2. Hastrman CD 2 1. Přivedla žebráka na mizinu 2. Jak si nakouřil pan Vorel pěnovku 3. Doktor Kazisvět

Květa Legátová - Škrtidla (Mluvené slovo CZ)

Květa Legátová - Škrtidla (Mluvené slovo CZ)

Dojemná rozhlasová mikrohra. Příjemný poslech. Květa Legátová, vlastním jménem Věra Hofmanová byla česká spisovatelka známá především pro své novely, pohádky a rozhlasové hry. Její čtenářsky nejúspěšnější díla jsou povídkové pásmo Želary a novela Jozova Hanule, která posloužila i jako předloha pro film Želary. Drsný romantický příběh získal mnoho ocenění i nominaci na Oscara. Příjemný poslech.

Případ Sherlock Holmes. Mluvené slovo CZ. Krimi / biografie postavy

Případ Sherlock Holmes. Mluvené slovo CZ. Krimi / biografie postavy

Rozhlasové hry a četba zdarma na: http://www.rozhlas.cz/dvojka/stream/ Na motivy příběhů Arthura Conana Doyla napsal Jiří Houdek Účinkují: David Novotný (dr. Watson) a Natálie Drabiščáková (paní Hudsonová) Režie: Bela Schenková Natočeno v roce 2017 pro seriál Příběhy slavných

Květa Legátová - Vražda v lomu (Krimi) (Mluvené slovo CZ)

Květa Legátová - Vražda v lomu (Krimi) (Mluvené slovo CZ)

Detektivní příběh odehrávající se v rekreační chatové osadě. Spolu s poručíkem Ruškou se pokusíme rozluštit záhadné úmrtí mladé dívky. Květa Legátová, vlastním jménem Věra Hofmanová byla česká spisovatelka známá především pro své novely, pohádky a rozhlasové hry. Její čtenářsky nejúspěšnější díla jsou povídkové pásmo Želary a novela Jozova Hanule, která posloužila i jako předloha pro film Želary. Drsný romantický příběh získal mnoho ocenění i nominaci na Oscara. Příjemný poslech.

Lion Feuchtwanger - Vdova Kapetova (Mluvené slovo CZ)

Lion Feuchtwanger - Vdova Kapetova (Mluvené slovo CZ)

Dramatizace divadelní hry německého spisovatele a dramatika. Vdova Kapetova vypráví o posledních okamžicích v životě Marie Antoinetty. I přes autorův nedostatek informací a určitému zkreslení osoby francouzské královny nám autor v příběhu odkrývá sílu lidové revoluce. Příjemný poslech.

Arthur Conan Doyle - Sherlock Holmes 1 (Detektivka, Mluvené slovo, Audiokniha, | AudioStory)

Arthur Conan Doyle - Sherlock Holmes 1 (Detektivka, Mluvené slovo, Audiokniha, | AudioStory)

Pro informace o dalších audioknihách a novinkách navštivte naše stránky http://www.audiostory.cz/ . Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes 1 čte Soběslav Sejk Dvě velmi zdařilé povídky klasika detektivního žánru: Pět pomerančových jadérek a Charles Augustus Milverton. K poslechu část povídky Pět pomerančových jadérek. Odkaz ke stažení celé audioknihy: http://www.kosmas.cz/knihy/176233/sherlock-holmes-i/ http://www.supraphonline.cz/album/3297-doyle-sherlock-holmes-1 http://audioteka.cz/sherlock-holmes-1,produkt.html Doylovy detektivky nepotřebují komentáře. Snad jen že se vyznačují logickou stavbou příběhů a podmaňují si posluchače neopakovatelnou atmosférou. Slavný Sherlock Holmes je jedinou literární postavou, jejíž životopis byl sepsán.

Giles Cooper - Nepříjemná ústřice (Mluvené slovo CZ)

Giles Cooper - Nepříjemná ústřice (Mluvené slovo CZ)

Rozhlasová komedie o nečekaném vývoji jedné služební cesty. Příjemný poslech.

ARTHUR HAILEY. PENĚZOMĚNCI. AUDIOKNIHA. ČÁST 1/2

ARTHUR HAILEY. PENĚZOMĚNCI. AUDIOKNIHA. ČÁST 1/2

Velký výběr sluchátek a headsetů ➥ http://bit.ly/2XtQxDs

Top Videa -  loading... Změnit krajinu
Načíst dalších 10 videí
 
 
Sorry, You can't play this video
00:00/00:00
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
CLOSE
CLOSE
CLOSE