Lužické Jutry

Lužické Jutry

LUŽICKÉ JUTRY Na Velikonoční neděli, 20. dubna 2014, jsme se s kamarády vydali do středu Lužice, historické země, nacházející se mezi řekami Sprévou a Lužickou Nisou na trojhraničí Německa, Česka a Polska, abychom se stali svědky Jutrowneho jěchanja, Velikonoční jízdy, největší slavnosti Lužických Srbů, nejmenšího slovanského národa, pozůstatku historických Polabských Slovanů, který dnes žije na území Německa a čítá pouhých 60 tisíc lidí. S touto zemí a jejím národem jsme spjati nejen podobným jazykem, ale i společnými dějinami; historické země Dolní a Horní Lužice (jejíž součástí bylo i území dnešního českého Libereckého kraje se dvěma centry Warnoćicemi a Romjborem = Varnsdorfem a Rumburkem) byly v letech 1372 – 1815 součástí Zemí Koruny české, a i poté bylo jejich kulturní centrum v Praze, kde se nacházelo zvláštní učiliště pro nositele lužické národní identity v protestantském Sasku a Prusku (jimž lužická země nakonec připadla), pro lužickosrbské katolické kněze – tzv. Lužický seminář. Vystudoval zde i zakladatel moderní lužické národnosti Jakub Bart-Ćišinski (1856 – 1909). Přestože Lužičtí Srbové dvakrát (v roce 1918 a 1945, kdy se jejich revoluční národní výbor nacházel v Praze) marně žádali o připojení k Československé republice, a nebylo jim vyhověno, nezahořkli, a ti vzdělanější z nich (například současný saský premiér Stanisław Tilich) mluví plynně česky, a mladí slovanští Lužičané dodnes do naší země často přicházejí studovat, pracovat i žít. Náš krátký film (přestože vpravdě nejde o žádnou oficialitu a jde o snímek se značnou dávkou humoru:-) je poctou lužické zemi a jejím obyvatelům.

Osterreiten * Ralbitz * Sorben * Zaumzeug * Serbja * Jutry

Osterreiten * Ralbitz * Sorben * Zaumzeug * Serbja * Jutry

Vor Ort um vier ...live bei den Osterreitern 2012 Was passiert eigentlich kurz vor Ostern - dort, wo Ostern mit berühmten Prozessionen besonders prächtig gefeiert wird? Bevor also die Osterreiter in der Lausitz über die Felder ziehen? Da macht Ostern richtig Arbeit! Stress pur vor dem Fest. Das spürt man, wenn man die Chance hat, hinter die Kulissen bei den Osterreitern zu schauen. "Vor Ort um vier" sendet live aus Ralbitz: Wenn die Pferdetransporter aus Sachsen-Anhalt entladen werden, wenn gekocht wird für 40 und mehr Gäste in einer Küche, wenn beim Bäcker die Hausfrauen in der Backstube stehen und die Tradition des "Abbackens" pflegen, wenn Pferde gewaschen, frisiert und geschmückt werden... Moderatorin Seraphina Kalze blickt hinter die Kulissen der Vorbereitungen bei den Osterreitern.

Ralbitz * Rosenthal * Osterreiter * Sorben * Jutry

Ralbitz *  Rosenthal * Osterreiter * Sorben * Jutry

Janekowa jatšownica - Janeks Osterritt Die Reportage stellt den Osterreiter Janek Wowcer-Schäfer aus Rosenthal vor. Reporterin Diana Fritzsche-Grimmig beobachtet ihn bei seinen Vorbereitungen für die große Reiterprozession zu Ostern. Sie zeigt aber auch, wie sich die Gemeinde in Liturgiefeiern und interessanten Bräuchen auf das Osterfest einstimmt. Am Ostersonntag begleitet das Kamerateam Osterreiter Wowcer-Schäfer auf seinem 12-stündigen Ritt von Rosenthal über Ralbitz nach Wittichenau und zurück. In Luftaufnahmen wird dabei auch die Dimension der Prozession deutlich gemacht. Die Reportage wurde am Samstag im Rahmen des halbstündigen Magazins Łužyca (niedersorbisch für Lausitz) gezeigt - einer Sendung von Sorben für Sorben mit aktuellen Beiträgen und Geschichten über die brandenburgische Niederlausitz. Der Film wurde in niedersorbischer Sprache mit deutschen Untertiteln ausgestrahlt.

Jutry TVP

Jutry TVP

Wiadomości 20.04.2014

Křižer -- Osterreiter --- křižerski procesion z baćonja / Osterreiterprozession

Křižer -- Osterreiter --- křižerski procesion z baćonja / Osterreiterprozession

Serbske křižerjo přihotuja so na jutry. Baćonski křižerski procesion na puću do Radworja a zaso wróćo. (2010) Wjace informacijow namakaće na www.krizer.de . Die sorbischen Osterreiter bereiten sich auf Ostern vor. Der Storchaer Osterreiterprozession auf dem Weg nach Radibor und zurück. (2010). Mehr Informationen finden Sie auf krizer.de .

Křižer -- Osterreiter --- material křižerskeho grata / Osterreiter-Geschirr

Křižer -- Osterreiter --- material křižerskeho grata / Osterreiter-Geschirr

Sedłar Andreas Kral z Kamjenej předstij křižerski grat Serbske křižerjo přihotuja so na jutry. W tutym wideju pokazuje so, z kajkeho materiala křižerski grat wobsteji. Wjace pokiwow namakaće na www.krizer.de.

Křižer -- Osterreiter --- sedło / Sattel

Křižer -- Osterreiter --- sedło / Sattel

Serbske křižerjo přihotuja so na jutry. W tutym wideju pokazuje so, kak z sedłom wobchadźeć. Wjace pokiwow namakaće na www.krizer.de.

Osterreiter Radibor 2015 - Žohnowane jutry!

Osterreiter Radibor 2015 - Žohnowane jutry!

Bautzen - Radibor

Křižer -- Osterreiter --- křižerski procesion z baćonja / Osterreiterprozession aus Storcha 2019

Křižer -- Osterreiter --- křižerski procesion z baćonja / Osterreiterprozession aus Storcha 2019

Baćonski křižerski procesion na puću z Radworja. (2019) Wjace informacijow namakaće na www.krizer.de a na https://www.facebook.com/Křižer-Oster... Der Storchaer Osterreiterprozession auf dem Weg aus Radibor zurück. (2019). Mehr Informationen finden Sie auf krizer.de und auf https://www.facebook.com/Křižer-Oster... Information in English: The Catholic Sorbs from Germany celebrate the resurrection of Christ at Easter with a special custom. The resurrection message is brought from church to church on Easter Sunday by the cross riders singing. In the whole sorbian Lusatia (East Saxony in Germany) over 1500 riders are on the way. In this video you can see the crucifix-riders from Storcha 2019.

Křižer -- Osterreiter --- šabraka / Schabracke

Křižer -- Osterreiter --- šabraka / Schabracke

Sedłar Andreas Kral z Kamjenej předstij křižerski grat Serbske křižerjo přihotuja so na jutry. W tutym wideju pokazuje so, kak so šabraka hladać dyrbi. Wjace pokiwow namakaće na www.krizer.de.

Top Videa -  loading... Změnit krajinu
Načíst dalších 10 videí
 
 
Sorry, You can't play this video
00:00/00:00
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
CLOSE
CLOSE
CLOSE