296/ MIREK ČERNÝ - Desiderata

296/ MIREK ČERNÝ - Desiderata

Desira, Desiderata, Desira, Buď pozorný a klidný, nenech se zachvátit shonem, který Tě obklopuje, stále měj na paměti, jaký by tu mohl být klid. A pokud to jenom trochu jde, aniž by ses musel přemáhat, udržuj s každým co nejlepší vztah. Své názory vyslovuj jasně a klidně, a naslouchej ostatním. I největším nevzdělancům a hlupákům. I oni vědí své. Vyhýbej se hlučným, agresivním lidem. Jsou takoví jenom proto, že nedokáží to, co by dokázat chtěli. Když se budeš srovnávat s ostatními, můžeš se často cítit jako ztracený, protože vždycky, vždycky tady budou mnohem výraznější lidé, než jsi Ty. Vždyť otcem Tvým je svět vesmíru! A stejně jak strom nebo pes máš stejné právo tu být! A jestli to víš nebo to netušíš, tak věz, že nejsi sám, a že vesmír o Tobě ví! Raduj se ze svých úspěchů, i ze svých plánů. A neustále dbej, aby Tvoje dnešní cesta vedla dál, než cesta včerejší. Ať se to zdá jakkoli přízemní, právě v tom spočívá skutečné bohatství, které roztáčí kolo štěstí v neustále míjejícím čase. Věnuj se pečlivě své práci, protože svět je plný úskoků a nebezpečí. Ale dávej pozor, aby Tě Tvá obezřetnost nezaslepila. Spousta lidí míří k vysokým cílům a každý den je plný hrdinství. Buď vždy sám sebou, ale dávej pozor, aby Tě neoslepilo sebeuspokojení. Nebuď nikdy cynický ve své lásce, vždyť zrcadlem starostí a rozčarování je právě láska, jediná, stále zelená jako jarní tráva. S klidem v duši přijímej soud přibývajících let, a stále udržuj ve své paměti vzpomínky z mládí. Síla jejich prožitků Tě ochrání před náhlým neúspěchem. A nikdy se netrap falešnými představami. Spousta strachu se rodí právě díky planým iluzím. Vždyť otcem Tvým je svět vesmíru! A stejně jak strom nebo pes máš stejné právo tu být! A jestli to víš nebo to netušíš, tak věz, že nejsi sám, a že vesmír o Tobě ví! A proto žij k klidu Božím, ať děláš cokoli. Při jakémkoli snažení i odpočinku, v hlučném zmatku života dbej o klid a mír své duše. I v záplavě hříchu a ztracených snů je náš svět stále krásný. Buď k němu něžný, a snaž se být šťastný! Vždyť otcem Tvým je svět vesmíru! A stejně jak strom nebo pes máš stejné právo tu být! A jestli to víš nebo to netušíš, tak věz, že nejsi sám, a že vesmír o Tobě ví! Vždyť otcem Tvým je svět vesmíru! A stejně jak strom nebo pes máš stejné právo tu být! A jestli to víš nebo to netušíš, tak věz, že nejsi sám, a že vesmír o Tobě ví!

297/ MIREK ČERNÝ - Pád velmoci

297/ MIREK ČERNÝ - Pád velmoci

Přicházím, abych vám vyprávěl o jedné velké říši. Velmoci, na jejimž začátku bylo pouze několik málo osad podél pobřeží. Z těchto osad se zrodila slavná říše jejíž vliv se během let rozšířil po celém světě. Její obyvatelé vynikali v zemědělství, ve stavitelství, v technice, v lékařství i v obchodě. A záhy dosáhli úrovně jakou nikdo nikdy dříve nepoznal. Její armády pronikly do nejvzdálenějších koutů světa. Její technika byla doslova nepřekonatelná. Její peníze řídily obchod na celém světě. A životní úroveň budila závist ve všech ostatních zemích. Ale jak míjel čas, dolehl na tuto společnost stín korupčních afér, které zachvátily nejbohatší vrstvy. A co bylo ještě nebezpečnější, dávné tradice a hodnoty se začaly z denního života vytrácet. Lidé začali stále rychleji propadat beznaději pod vlivem skandálů a nepravostí jejichž rozsah se neustále zvětšoval. Opilství, prostituce a drogy zachvátily zem. Loupeže, přepady, násilí a vraždy zaplavily ulice. Neklid těchto časů se stále silněji promítal do statistik sebevražd a duševních poruch. Následek poznamenal výrazně i dávný národní charakter. Skandály a konflikty se čím dál častěji objevovaly i v řadách policie, v senátu i v samotné vládě. Společnost se začala tříštit a nebylo moci, která by udržela základy na nichž byla postavena. Ale čas šel dál a objevila se další nebezpečí životně ohrožující tuto velmoc. Zemědělce, páteř celé společnosti, rujnovaly války a rostoucí inflace. Stát, aby udržel vyrovnaný rozpočet, uvalil na společnost nové a nové daně. Přesto jeho zlatý poklad zvolna mizel do neznáma. Příjmy z obrovského obchodního prostoru začaly klesat a obyvatelé za své peníze mohli koupit stále míň. Navíc, velmoc přicházela stále o další teritoria, která zaplavily početné hordy zaostalých nepřátel. Společnost už nebyla schopna se bránit. Velmoc se rozpadala a samotné hlavní město padlo v den, který historie označuje za konec civilizace na dlouhá další staletí. Příběh, který jsem vám vyprávěl, byl historií vzestupu a pádu říše římské. Napadla vás snad nějaká jiná velmoc?

294/ MIREK ČERNÝ - Chlap co má prst na tlačítku

294/ MIREK ČERNÝ - Chlap co má prst na tlačítku

Já se dohod s tím co hlídá moje osudí, že se o svou duši budu starat sám. Jenže to ostatní všechno stejně záleží na tom chlapovi, kterýho sotva znám. A ten chlap, co má prst na tlačítku, má dneska svůj nejšťastnější den. Ať ho nikdo nerozčílí, ať ho nikdo ničím neprovokuje. Můj Bože, hlídej jeho klid jinak zamete s tím naším divadlem. A ten chlap, co má prst na tlačítku, má dneska svůj nejšťastnější den. Tentam je čas, kdy Bůh měl v rukou celej svět a svý děti nechal v klidu, míru žít. A teď je tady ten chlap, co nás všechny v hrsti má. Sejme nás kdykoliv bude chtít. A ten chlap, co má prst na tlačítku, celou noc si krásně užívá. Ať má nejkrásnější holku, která všechno zná a nejlíp udělá. I když nejspíš knížky nečte, ale jestli, tak ať tu nejlepší má a ten chlap, co má prst na tlačítku, celou noc si krásně užívá. A ten chlap, co má prst na tlačítku, má dneska svůj nejšťastnější den. Ať ho nikdo nerozčílí, ať ho nikdo ničím neprovokuje. Můj Bože, hlídej jeho klid jinak zamete s tím naším divadlem. A ten chlap, co má prst na tlačítku, má dneska svůj nejšťastnější den. Dejte mu všechno, co bude chtít, sud plzeňskýho Prazdroje, karton whisky, pošlete mu svoji ženu, olomoucký syrečky, pravou moravskou slivovici, toaletní papír, novou desku Karla Gotta. Prostě ať má svůj nejšťastnější den.

Rekviem za Lidice

Rekviem za Lidice

Neratov 2014 Raichl - Rekviem za Lidice. RADOST PRAHA, sbm. Vl. Souček

292/ MIREK ČERNÝ - Dopis daňového poplatníka

292/ MIREK ČERNÝ - Dopis daňového poplatníka

295/ MIREK ČERNÝ - Kdepak obyčejný lidi jsou

295/ MIREK ČERNÝ - Kdepak obyčejný lidi jsou

Městský se mi smějou, že jsem sedlák, a říkaj, že mi čouhá sláma z bot. A u nás na vsi pro všechny jsem městskej, nikomu a nikde nejsem vhod. Pro ty, co maj ramena, jsem baba, že nezkouším nikoho voblafnout. Pro bílý košile jsem potížista, jen proto, že si vždycky vedu svou. Nemám tušení, kdepak obyčejný lidi jsou. Ti moudří o mně říkaj, že jsem hloupej, že nevím ani, kde mám vlastní stín. Blbci tvrděj, že jsem geniální, a já prostě nechci nikdy víc než svý. Pro pracháče jsem jenom línej vandrák, zvládnu jen tak hrozný písně psát, a sousedi si myslej, že mám balík, já vážně mám se jen tak akorát. A dál nemám tušení, sakra, kdepak obyčejný lidi jsou. I stát mě zná jenom z rodnýho čísla pro účely různejch statistik. Snad jen ta jedna tuší, že jsem tady, tak jako slunce, tma a vykřičník! A já nemám tušení, kdepak obyčejný lidi jsou .

Mirek Černý - Pět křížků CD

Mirek Černý - Pět křížků  CD

Abendland – Maska a tvář

Abendland – Maska a tvář

Píseň "Maska a tvář" z alba Abendland (2016). Hudba Petr Kunze, text Miroslav Černý, zpěv Terezie Kovalová. Kamera: Petr Juračka, střih: Martin Siuda, režie: Martin Siuda a Petr Juračka.

299/ MIREK ČERNÝ - Dopis premiérovi

299/ MIREK ČERNÝ - Dopis premiérovi

Lazarská 7 Praha 1 Úřad vlády České republiky Vážený pane premiére, jsem kuřák a píši Vám poté, co jsem se dozvěděl, že hodláte zavést do života nový program životní péče. Nechci s Vámi polemizovat o tom, zda to program je nebo není, ale v každém případě chcete zvýšit daň z cigaret. Vážený pane premiére, i když mě to velice překvapuje, zřejmě vůbec netušíte jak obrovský užitek přinášíme my kuřáci této zemi. Už proto se dožadujeme svých práv. Před zákonem jsme přece naprosto stejní jako ostatní. A tak nevidím nejmenší důvod proč právě my bychom měli být oběti příštích kroků Vaší vlády. Vždyť jsme to právě my, kuřáci, kteří všemožně vycházíme vstříc. Díky nám se neustále snižuje počet žadatelů o nové byty, je mnohem méně lidí na ulicích, při demonstracích i za volantem. Díky nám nemusíte budovat nové dálnice a tak šetříte státnímu rozpočtu spoustu miliard. (kašel) Zvažte jen, kolik lidí zaměstnáváme. Výrobce rakví, zaměstnance krematorií, hrobníky, zahradníky, kameníky, tiskaře a ty, kteří šijí obleky jen z přední části. Jak vidíte, pane premiére, nám kuřákům by se mělo tleskat a ne nás stále okřikovat. Zvýšení daně z cigaret přinese víc škody než užitku. Máte jistě pravdu, že občas zabíráme místo v nemocnicích, ale sám dobře víte, že tam nikdy nejsme dlouho. (kašel) Jsou to právě nekuřáci, kteří by měli cítit tíhu daní, vždyť právě pro ně jsou vyhrazeny hlavní části restaurací. Dokonce někam mají přístup pouze oni. A my jsme tou pravou obětí, která neustále silněji cítí příkoří a musí se čím dál víc uskromňovat. A jestliže pro nic jiného docela určitě by měli být postiženi daní za to, že právě my musíme neustále poslouchat jejich vyprávění o tom jak přestali kouřit. (kašel) Už sama rozhodnutí o zákazu kouření v letadlech, v autobusech, ve vlacích i v metru jsou zdrojem neustálého nebezpečí. Nebo si snad neuvědomujete, že neuspokojená touha po cigaretě může vést k tragickým nehodám? Jsou to právě nesmyslná omezení a zákazy, ne cigarety. Je to ta nesmyslná honba za jakýmsi zdravím, kdo rujnuje naši zem a státní pokladnu. Jsou to především vitamínové komprimáty a racionální výživa, ne cigarety, kdo naši ekonomiku neustále sráží. A navíc, nezapomeňte, že cigarety k nám přišly z Ameriky. Zdraví lidé způsobují mnohem více přestupků i zločinů. A navíc, zdravý člověk běží mnohem rychleji a dokáže policii utéct. Zatím co kuřák se nikdy nedostane daleko. Taky jsem slyšel, že zanedlouho chcete rozhodnout o dalších daních z piva a z kořalky. Tak tedy, část lidí pouze kouří, ale v tomhle případě už se mi vůbec nezdá, že právě Vy mluvíte o lidských právech. Já dobře vím, co si teď myslíte, co se Vám honí hlavou. On má vlastně pravdu. Když to tak bude, tak vlastně jenom polovička z těch, co tu teď jsou bude užírat z národního důchodu. My kuřáci, všichni dobře víme, co nás čeká. Tak nás, pane premiére, nechte, ať se tam prokouříme bez dalších daní. (kašel) Váš oddaný Václav Havel. (kašel) Tak kruci, připálí mi někdo?

298/ MIREK ČERNÝ - Najednou

298/ MIREK ČERNÝ - Najednou

Na scéně malýho snacku barmanka prach utírá, jen v koutě dva řidiči svačí, dva kluci votevíraj. "Co stojí ty bonbóny?" ptaj se, "A kolik máš?" vona se ptá, "No máme jen korunu pade." "Tak právě tolik stojí dva." Ten den byl vzduch nasáklej bouřkou a voněl po krupobití, a najednou stal se ten zázrak, najednou slunce svítí. A když byli ti kluci venku, jeden šofér vstal a šel k ní: "Ty bonbóny jsou přece dražší!" A vona: "Starej se vo svý!" Pak v tichu dopili svý kafe, zvedli se, vodcházeli. "Hej počkejte, musím vám vrátit!" "Starej se vo svý," zamručeli. Ten den byl vzduch nasáklej bouřkou a voněl po krupobití, a najednou stal se ten zázrak, najednou slunce svítí, a najednou stal se ten zázrak, najednou slunce svítí.

Top Videa -  loading... Změnit krajinu
Načíst dalších 10 videí
 
 
Sorry, You can't play this video
00:00/00:00
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
CLOSE
CLOSE
CLOSE