Czech Man : Vaclav Havel (1992) - the fifth estate

Czech Man : Vaclav Havel (1992) - the fifth estate

In 1989, poet turned jailed dissident turned political hero Vaclav Havel saw the fruits of his years long fight for a freedom beyond communist rule in Czechoslovakia. He held the mostly ceremonial post of President just long enough to see his country torn in two. In 1992 the fifth estate’s Hana Gartner travels to Prague just as Havel’s creation crumbles -the Slovaks to the east wanted out. The once popular leader was driven from the stage in rallies in Slovakia and saw the Czech and Slovak Prime Ministers broker a backroom deal to divide the territory - The Velvet Revolution. The protesting playwright was also not long for the political stage in his homeland, his refusal to play partisan politics his undoing. He would go on, against some criticism to run for President in the new Czech republic, a post he would hold for ten years. the fifth estate is celebrating our 40th season and we are taking a look back at some of the people and places we have featured on the program. To celebrate our 40 years on the air, we’re doing something we’ve never done before : turn the cameras on ourselves. Join us on Secrets of the fifth estate. Tune in Thursday April 9th at 9 PM on CBC Television. For more on Secrets of the fifth estate : http://www.cbc.ca/fifth/fifthsecrets/ For more on the fifth estate : http://www.cbc.ca/fifth Follow us on Twitter : http://www.twitter.com/cbcfifth Like us on Facebook : https://www.facebook.com/thefifthestate

Václav Havel - dokument z cyklu NEJVĚTŠÍ ČECH (režie Igor Chaun)

Václav Havel - dokument z cyklu NEJVĚTŠÍ ČECH (režie Igor Chaun)

Dokument představuje především lidskou a humornou tvář Václava Havla. - Igor Chaun jako režisér a především vypravěč neobyčejného Havlova životního příběhu. - Václav Havel byl v TV hlasování v roce 2005 zvolen v anketě třetím Největším Čechem, po Karlu IV. a T.G. Masarykovi. POZNÁMKA: Postava průvodce a jeho osobní kometáře jsou součástí původní licence britské BBC, a nejsou tedy záměrem nebo volbou režiséra! :-)

Kdo je Václav Havel (1977)

Kdo je Václav Havel (1977)

Dobová reportáž o Havlovi, jež jej měla dehonestovat...

Občan Havel | celý film

Občan Havel | celý film

Film Občan Havel nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla. Diváci uvidí jeho nervozitu při první volbě českého prezidenta či trápení při nácviku prezidentské děkovací řeči, poznají, že umí recitovat Šrámkův Stříbrný vítr nebo nalít Miloši Zemanovi becherovku. Kamera jej ale sleduje i v situacích, kdy se dokáže pěkně rozčílit a zanadávat na špatně ušité košile. Ve filmu bude také konečně rozluštěno několik dlouholetých záhad české politiky – jak se podařilo Václavu Klausovi proniknout do jazzového klubu a kdo posadil Jacquese Chiraca vedle první dámy. Stejně jako v životě Václava Havla hrají ve filmu důležitou roli obě jeho manželky, Olga a Dagmar, objeví se zde jeho přátelé a spolupracovníci, světoví i čeští politici, ale i členové skupiny Rolling Stones. Režisér Pavel Koutecký začal film natáčet v roce 1992 a sledoval prvního českého prezidenta více než třináct let. Premiéry svého nejzajímavějšího a největšího filmu se bohužel Koutecký nedočkal. Po jeho tragické smrti na jaře 2006 se dokončení filmu ujal režisér Miroslav Janek spolu se svou ženou, střihačkou Toničkou Jankovou.

Miloš Zeman Václav Havel sestavení vlády 1996 prostě někdo má a někdo nemá

Miloš Zeman Václav Havel sestavení vlády 1996  prostě někdo má a někdo nemá

Toto video mám v PC už několik let, ale už nevím kde, jsem to stáhnul pro jeho aktuálnost (prezidentské volby 2018) znova zde poskytuji. Zeman má mozkovnu o které mohou ostatní kandidáti jenom snít, prostě někdo má a někdo nemá .

Prezident Václav Havel - U.S. Congress (1990)

Prezident Václav Havel - U.S. Congress (1990)

The Memorandum - Vaclav Havel - Part One

The Memorandum - Vaclav Havel - Part One

BLR's production of the Memorandum. Featuring ECP cast and NYU Prague

The Power of the Powerless [Václav Havel]

The Power of the Powerless [Václav Havel]

On the contemporary relevance of Václav Havel's 1978 essay "The Power of the Powerless", where the Czech dissident analyzes the ideological structure of the Communist regime he lived under and identifies its soft underbelly. "Within the system, every individual is trapped within a dense network of the state's governing instruments...themselves legitimated by a flexible but comprehensive ideology, a 'secularized religion'...it is therefore necessary to see, argued Havel, that power relations...are best described as a labyrinth of influence, repression, fear and self-censorship which swallows up everyone within it, at the very least by rendering them silent, stultified and marked by some undesirable prejudices of the powerful..." (John Keane "Vaclav Havel: A Political Tragedy In Six Acts" Basic Books, 2001). Music: Adagio in G minor, composed by Remo Giazotto (often mistakenly attributed to Tomaso Albinoni) performed by Anthony Camden and Julia Girdwood.

V. Havel - Veškrna perlí

V. Havel - Veškrna perlí

Kdyby Veškrna žil,tak by nám sdělil,že ti v Oděse nebyli upáleni,ale humanitárně odstraněni.

Madeleine Albright on Vaclav Havel's 'Massive Moral Authority, Great Courage'

Madeleine Albright on Vaclav Havel's 'Massive Moral Authority, Great Courage'

Thousands of Czechs braved the freezing cold Monday in Prague to pay their respects to former President Vaclav Havel, who died Sunday at age 75. Judy Woodruff discusses the extraordinary life of the writer, dissident and president with former Secretary of State Madeleine Albright.

Top Videa -  loading... Změnit krajinu
Načíst dalších 10 videí
 
 
Sorry, You can't play this video
00:00/00:00
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
CLOSE
CLOSE
CLOSE