PŘED ZÁPASEM | Genk - Slavia

PŘED ZÁPASEM | Genk - Slavia

Slávisty čeká odvetné utkání Evropské ligy v Genku. O přípravě na zápas promluvili na tiskové konferenci trenér Jindřich Trpišovský a Miroslav Stoch.

VIKTORIA PLZEŇ x SLAVIA PRAHA - BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ

VIKTORIA PLZEŇ x SLAVIA PRAHA - BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ

Článek: https://1url.cz/6MGlF Autor: Týdeník Policie

Viktoria Plzeň - SLAVIA PRAHA, 17.2 2019

Viktoria Plzeň - SLAVIA PRAHA, 17.2 2019

SE ŠÁRKOU NA FOTBAL: SK Slavia Praha - KRC Genk

SE ŠÁRKOU NA FOTBAL: SK Slavia Praha - KRC Genk

Ahoj! Je tady další vlog Se Šárkou na fotbal, tentokrát z vyřazovací části Evropské ligy. Rozhodla jsem se podpořit Slavii přímo na stadionu, kde jsme bohužel žádný gól neviděli. Téma vlogu je Valentýn, samotný zápas a šance na postup Slavie.

SK Slavia Praha ● all goals HET liga ● 2017/2018 ●

SK Slavia Praha ● all goals  HET liga ● 2017/2018 ●

All 50 goals HET liga season 2017/2018

Mick van Buren gól na 2:0 SK Slavia Praha vs FK Teplice 9.2.2019

Mick van Buren gól na 2:0 SK Slavia Praha vs FK Teplice 9.2.2019

SE ŠÁRKOU NA FOTBAL: FC Viktoria Plzeň - SK Slavia Praha

SE ŠÁRKOU NA FOTBAL: FC Viktoria Plzeň - SK Slavia Praha

Ahoj! Je tady nový vlog ze šlágru 21. kola. #PLZSLA - Souboj prvního s druhým, tedy zápas o 6 bodů, který lépe zvládla domácí Plzeň. Ve vlogu najdete amtosféru na stadionu před zápasem i během něj a rozhovory s fanoušky, kteří museli pochválit něco na hře soupeře. Ve videu se objeví i Youtuber Tomáš Touha a moderátor Jirka Pelnář.

SK SLAVIA PRAGUE ULTRAS - BEST MOMENTS

SK SLAVIA PRAGUE ULTRAS - BEST MOMENTS

https://www.facebook.com/UltrasAvantiTV https://www.instagram.com/ultrasavanti/ SK Slavia Praha Ultras - Best Moments : http://tribunasever.cz/ https://www.youtube.com/user/SlaviaUltrasCZ The club's colours, red and white, were chosen as standing for the heart and blood, and fair play and sportsmanship respectively. The inverted five-pointed star was intended to symbolise "new hope, forever strengthening the mind and uplifting the spirit." The name "Slavia" is a Latin term used in older literature to denote the lands inhabited by Slavs. Slavia's greatest rivals are Sparta Prague, with whom they contest the Prague derby. A local Vršovice derby is also contested between Slavia and Bohemians 1905, whose stadium is situated a kilometer from Eden. Slavia is widely misconceived as being a Jewish club among other fans, particularly Sparta fans, and its fans and players are often subjected to anti-semitic abuse. However, the club was not founded by Jews nor did it have any Jewish history. Football historian Vladimír Zapotocký commented in an interview that were this the case, the Nazis would have shut the club down during the wartime occupation, as they did with DFC Prag. The association stems from a friendly match played against West Ham United in 1922, when Slavia insured the match against adverse weather conditions, and the match was later cancelled due to rain. They then agreed with West Ham to play the fixture the next day, while also collecting money from the insurance company for cancelling the fixture. A week later in a Prague derby fixture, Slavia were greeted onto the pitch by chants of "vy židi!" ("you Jews!") from the Sparta fans.

GENK | Rozhovory před odletem do Genku

GENK | Rozhovory před odletem do Genku

O nadcházejícím utkání Evropské ligy hovoří před odletem do Genku Josef Hušbauer a asistent trenéra Zdeněk Houštecký

ZÁZNAM | SK Slavia Praha - FK Ústí nad Labem 8:0

ZÁZNAM | SK Slavia Praha - FK Ústí nad  Labem 8:0

Branky: 4. Zmrhal, 49. a 70. Škoda, 51. Traoré, 63. Buren, 65. Olayinka, 84. Dvořák (vla.), 89. Ševčík 1. poločas: Kovář - Frydrych, Kúdela, Ngadeu, Zelený - Souček, Hušbauer - Zmrhal, Baluta, Masopust - Mešanovič 2. poločas: Kuciak - Coufal, Jugas, Vlček, Bořil - Traoré, Ševčík - Van Buren, Sýkora, Olayinka – Škoda

Top Videa -  loading... Změnit krajinu
Načíst dalších 10 videí
 
 
Sorry, You can't play this video
00:00/00:00
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
CLOSE
CLOSE
CLOSE