Gustavo Adolfo Bécquer - Hora duchů (Pověst) (Mluvené slovo CZ)

Gustavo Adolfo Bécquer - Hora duchů (Pověst) (Mluvené slovo CZ)

Pověst z Provincie Soria, ležící ve středním Španělsku. Gustavo Adolfo Bécquer je jednou z nejvýznamnějších postav španělské literatury, Je považován za druhého nejčtenějšího španělského autora. Již za svého života se stal poměrně známým přesto zemřel v chudobě. I když psal také povídky a pověsti nejvíce se do historie zapsal díky svým básním. Jeho básnická sbírka nazvaná “Rýmy” je kritická pro studium španělské literatury a běžným čtením pro žáky středních škol ve španělsky mluvících zemích. Příjemný poslech.

Jaroslav Havlíček - Hodinky pana Balabána (Mluvené slovo CZ)

Jaroslav Havlíček - Hodinky pana Balabána (Mluvené slovo CZ)

Rozhlasové zpracování povídky eminentního českého spisovatele. Jaroslav Havlíček se dokázal zařadit k pravým ikonám českého literárního světa. Je vrcholným představitelem naší psychologické prózy a naturalismu. Jeho tvorba je pověstná hlubokou studií psychologií postav a to především těch ženských. Stejně tomu je tak i v jeho nejznámějším díle Petrolejové lampy. Osud jako by tomu nechtěl, aby se z Jaroslava Havlíčka stal spisovatel. Od mládí toužil být malířem, to však bylo pro jeho rodiče s učitelskou profesí finančně neúnosné. Na jejich přání proto absolvoval obchodní akademii a později se stal úředníkem v Živnostenské bance v Praze. V tomto povolání setrval po celý svůj život. S aktivním psaním začal až ve svých 39-ti letech. Tedy jen 8 let před jeho smrtí. Některé jeho povídky vycházely v dobových časopisech, avšak většina jeho tvorby zůstávala v rukopisech a byla vydána až posmrtně. Zatímco přes den úředničil v bance, v noci usedal za psací stůl. Spojení výborného vyprávění s analytickým představením emočních pochodů postav je to, co definuje jeho literární tvorbu. Své čtenáře seznamuje s celou škálou lidských charakteristik a stavů. Od zkrachovalců, sobců a vypočítavých kariéristů po mentálně narušené lidi. Stejně tak jejich protipóly se silným morálním odhodláním a přesvědčením. Zajímavé pozornosti se u něj dostává archetypu statečné ženy. Způsob jakým představuje ženskou psychologii vystavenou okolním tlakům je nadčasový a nepopiratelně dosahuje značných literárních kvalit. Většina jeho povídek a románu se děje v prostředí maloměsta, které mu bylo velice známé. Zcela výjimečné postavení v jeho tvorbě má cyklus Kalvach. Zde se objevuje postava úředníka Kalvacha, na kterém Havlíček autobiograficky představuje svůj konflikt s vlastním povoláním a s nesnázemi v jeho každodenním životě. Když se rozhodl nechat Kalvacha umřít v povídce Poutník v Mlze, jako by tušil, že o měsíc později: 7. dubna 1943 sám podlehne zánětu mozkových blan. Zemřel zcela vyčerpán, za německé okupace uprostřed 2.světové války. Český národ tak přišel o jednoho z našich největších moderních prozaiků. Příjemný poslech.

Herbert Friedrich - Poslední plavba Willema Barentse (Dobrodružný) (Mluvené slovo CZ)

Herbert Friedrich - Poslední plavba Willema Barentse (Dobrodružný) (Mluvené slovo CZ)

Dramatizace podle dobrodružného románu německého spisovatele Herberta Friedricha. Příjemný poslech.

Květa Legátová - Vražda v lomu (Krimi) (Mluvené slovo CZ)

Květa Legátová - Vražda v lomu (Krimi) (Mluvené slovo CZ)

Detektivní příběh odehrávající se v rekreační chatové osadě. Spolu s poručíkem Ruškou se pokusíme rozluštit záhadné úmrtí mladé dívky. Květa Legátová, vlastním jménem Věra Hofmanová byla česká spisovatelka známá především pro své novely, pohádky a rozhlasové hry. Její čtenářsky nejúspěšnější díla jsou povídkové pásmo Želary a novela Jozova Hanule, která posloužila i jako předloha pro film Želary. Drsný romantický příběh získal mnoho ocenění i nominaci na Oscara. Příjemný poslech.

Sherlock Holmes - Záhada na Thorském mostě / Mluvené slovo

Sherlock Holmes - Záhada na Thorském mostě / Mluvené slovo

Sherlock Holmes vyšetřuje záhadnou smrt manželky bohatého majitele zlatých dolů. Audiokniha Pohádky - Sherlock Holmes: Záhada na Thorském mostě (Audiokniha) Subscribe & More Videos: Thank for watching, Please .

Vladislav Vančura - Brusič nožů (Povídka) (Mluvené slovo CZ)

Vladislav Vančura - Brusič nožů (Povídka) (Mluvené slovo CZ)

Povídka. Příjemný poslech. Vladislav Vančura se narodil v Háji ve Slezsku. Pro profesní problémy otce se rodina často stěhovala. První umělecké ambice Vančury nejprve směřovaly k malířství. Na vysněnou Akademii výtvarného umění však nenastoupil a osud malíře ho minul. Po odmaturování na gymnáziu nastoupil nejprve na studium práv. Po vážné nemoci matky však obor změnil a vybral si medicínu. Úspěšně absolvoval roku 1921. Během studií poznává svou budoucí choť Ludmilu Tuhou. Manželé posléze provozují lékařskou praxi na Zbraslavi až do roku 1929. Od tohoto data se Vančura soustředil pouze na literaturu. S literární publikací začal kolem roku 1919. Psal do mnoha tehdejších periodik. Angažoval se v uměleckém hnutí Devětsil, ve kterém byl prvním předsedou. Problémy obyčejných lidí bylo pro Vančuru velké téma. S vidinou lepších zítřků a ve snaze zlepšit podmínky právě pro ně vstoupil do KSČ. Ze strany byl později vyloučen pro podepsání Manifestu sedmi, který silně kritizoval Gottwaldovo vedení strany. I poté se však pro své názory a přesvědčení hlásil k marxistické levici. V době nacistické okupace byl členem tehdy ilegálního Národně revolučního výboru inteligence. Po atentátu na říšského protektora Heydricha byl roku 1942 gestapem zatčen a téže roku popraven. V roce 1946 byl In memoriam jmenován národním umělcem. Dílo Vladislava Vančury je pro českou literaturu velice cenné. Obecně oplývá jazykovou bohatostí. Vančura se nebojí vymanit s konvencí tehdejší prózy a experimentovat. Hledá nové způsoby vyjádření. Typickým znakem v jeho díle je spojení archaismu s lidovou mluvou. Často pozastaví děj pro zdůraznění daného momentu, nebo sám ohodnotí chování postav. Usiluje o zvukomalbu.

Květa Legátová - Škrtidla (Mluvené slovo CZ)

Květa Legátová - Škrtidla (Mluvené slovo CZ)

Dojemná rozhlasová mikrohra. Příjemný poslech. Květa Legátová, vlastním jménem Věra Hofmanová byla česká spisovatelka známá především pro své novely, pohádky a rozhlasové hry. Její čtenářsky nejúspěšnější díla jsou povídkové pásmo Želary a novela Jozova Hanule, která posloužila i jako předloha pro film Želary. Drsný romantický příběh získal mnoho ocenění i nominaci na Oscara. Příjemný poslech.

Agatha Christie - Pacientka (Krimi) (Mluvené slovo SK)

Agatha Christie - Pacientka (Krimi) (Mluvené slovo SK)

Kriminální příběh podle díla slavné autorky. Příjemný poslech.

Zdeněk Jirotka - Saturnin (Mluvené slovo, Audiokniha, AudioStory)

Zdeněk Jirotka - Saturnin (Mluvené slovo, Audiokniha, AudioStory)

Pro informace o dalších audioknihách a novinkách navštivte naše stránky http://www.audiostory.cz/ . Velmi zdařilý humoristický román našeho současníka, spisovatele i dlouholetého redaktora rozhlasu a Dikobrazu.Napsal jej před více než padesáti lety, za války, snad jako výraz odreagování své duše v těžké době, a přesto jde o dílo nadčasové a stále aktuální. Okouzluje a získává už několik generací čtenářů. Audioknihu si můžete koupit na: http://audioteka.cz/saturnin,produkt.html http://www.popron.cz/jiri-samek-saturninzdenek-jirotka-3-cd/s-204882/ Zdeněk Jirotka Saturnin čte Jiří Samek 3 CD, stopáž: 79:35; 79:46; 79:49 (P) 2007 Popron Music s.r.o. Na základě ekluzívní licence s © AudioStory Režie: Jan. Berger Mistr zvuku: Miroš Svatoň Hudba: Leoš Kosek

Félicien Marceau - Vajíčko (Mluvené slovo CZ)

Félicien Marceau - Vajíčko (Mluvené slovo CZ)

Tragikomedie francouzského spisovatele v rozhlasové úpravě. Pravým jménem Louis Carette vystupujícím pod uměleckým pseudonymem Félicien Marceau byl francouzským novelistou, dramatikem a esejistou původem z Belgie. Literárně měl nejblíže k tzv. hnutí "Hussards"(opak Existencialismu), což byl francouzský literární směr v padesátých letech minulého století. V roce 1975 byl zvolen do Francouzské akademie, kde zůstal až do své smrti. V roce 1969 byl oceněn Goncourtovou cenou, pro nejvýznamnější román Francouzské literatury za svou knihu Creezy. Je také nositelem ocenění za celoživotní dílo. Jeho hra L’Œuf - Vajíčko spatřila světlo světa v roce 1956 a nyní si jí můžete dopřát v rozhlasové úpravě i Vy. Příjemný poslech.

Top Videa -  loading... Změnit krajinu
Načíst dalších 10 videí
 
 
Sorry, You can't play this video
00:00/00:00
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
CLOSE
CLOSE
CLOSE