Karel Kryl - Demokracie (1993)

Karel Kryl - Demokracie (1993)

AUDIO+VIDEO: Je čas pustit si znovu nahlas Kryla, říká Dušan Rapoš 2. listopadu 2012 9:51 Víc než osmnáct let po smrti Karla Kryla vychází na DVD jeho poslední filmový portrét. Zachycuje jeho názory i tvorbu ze začátku 90. let. Tehdy se opět, stejně jako po roce 1968, postavil do pozice společenského kritika. iDNES.cz přináší audio i video ukázky z tohoto projektu. Zdroj: http://kultura.idnes.cz/vychazi-na-dvd-dokument-o-krylovi-dln-/hudba.aspx?c=A121101_181048_hudba_ob --------------------------------------------------------- Karel Kryl - Demokracie (1993) Jsem dnes stejen, pravím Vám, jako kdysi. Nejin. Tiše sobě zahnívám na smetišti dějin... Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou: ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou, ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. Ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce, a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce. Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky, brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky, farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky. farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky, my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky. Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda, zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda, král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou velké partaje se u koryta sejdem. král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem, pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem. Demokracie panuje od Aše po Humenné, samet i něha v pánu je a zuby vylomené, Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli. Dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí, zaujímáme postoje, místo abychom stáli. Demokracie dozrává do žaludečních vředů, bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů, a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu. A je to mýlka soukromá, snad z optického klamu, že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

Karel Kryl - Demokracie rozkvétá - SUPRAPHON 2012

Karel Kryl - Demokracie rozkvétá - SUPRAPHON 2012

Karel Kryl z roku 1993, a přece absolutně současný! Možná některé z nás tenkrát mrzela jeho posmutnělá a občas jízlivá písňová skepse ze stavu mladé revoluce a čerstvě rozdělené republiky, ale z dnešního pohledu to byla pravdivá slova zkušeného muže. Filmový režisér Dušan Rapoš byl tehdy posledním, kdo stihl natočit tento zásadní dokument, shrnující písně, verše, vzpomínky a úvahy malého velkého muže, bohužel už dost těsně před odchodem za "Šéfem". Živé natáčení za slunce i v dešti. Nejslavnější, jen občas zpívané i dosud nezveřejněné písně. Úryvky veršů, vzpomínky na matku, zamyšlení na různá témata i trefné rozborky politiky, ukrutně přesně odpovídající naší letošní realitě. Tento záznam se kdysi objevil jako VHS kazeta, o deset let později také jako limitované, prakticky neobchodované DVD. Dá se tedy říci, že jako komplet základního hudebně-poetického filmu (86 minut) a velmi podstatného dokumentu z natáčení (25 minut) je k dispozici svým způsobem poprvé. Video předloze se dostalo aktuálních studiových obrazových a zvukových úprav. Součástí papírové krabičky (fotografie Ivana Malého, booklet s výběrem Krylových textů a úvah) je CD, nabízející všech 25 písní na DVD obsažených. Poslech songů typu Demokracie, Sametové jaro, Holáryjó nebo Idyla nám připomíná, co všechno jsme ztratili nebo dosud nestihli splnit... Zdálo by se, že písničkář, který je už téměř dvacet let bez šance glosovat aktuální dění, ztrácí podstatnost. Tento komplet dokazuje, že je-li někdo obdařen tak mimořádným talentem a schopností dohlédnout dál, tahle poučka neplatí - a Karel Kryl nepochybně právě takovým byl. Kryl o sobě, a také o tom, kdo jsme my: nepřeslechněme! 16. listopadu 2012 vydává SUPRAPHON. www.supraphon.cz CD v digitální podobě také na www.supraphonline.cz

Karel Kryl - Demokracie

Karel Kryl - Demokracie

Karel Kryl - Demokracie - 1993 Pokud se nemýlím poslední píseň Karla před jeho smrtí.

Závěrečná slova Karla Kryla (1993)

Závěrečná slova Karla Kryla (1993)

Karel Kryl: Demokracie v Otázkách Václava Moravce

Karel Kryl: Demokracie v Otázkách Václava Moravce

Zajímavé shrnutí posledních 25 let. Nemusíte s tím souhlasit, můžete proti tomu i protestovat. Ale v pár věcech se trefili, to prostě nemůžete popřít.

Karel Kryl: Demokracie není možná bez fungující opozice – STV2

Karel Kryl: Demokracie není možná bez fungující opozice – STV2

Karel Kryl - Kdo Jsem (1993)

Karel Kryl - Kdo Jsem (1993)

Slavný písničkář, básník a filosof Karel Kryl si zde klade prostřednictvím svých písní, poezie a dialogu jednu ze základních otázek lidského bytí. (Railman - ČSFD)

Karel Kryl - Král a klaun

Karel Kryl - Král a klaun

Král do boje táh do veliké dálky a s ním do té války jel na mezku klaun Než hledí si stáh tak z výrazu tváře bys nepoznal lháře co zakrývá strach Tiše šeptal při té hrůze Inter arma silent Musae Místo zvonku cinkal brněním Král do boje táh do veliké dálky a s ním do té války jel na mezku klaun Král do boje táh a sotva se vzdálil tak vesnice pálil a dobýval měst Klaun v očích měl hněv když sledoval žháře jak smývali v páře prach z rukou a krev Tiše šeptal při té hrůze Inter arma silent Musae Místo loutny držel v ruce meč Král do boje táh a sotva se vzdálil tak vesnice pálil a dobýval měst Král do boje táh s tou vraždící lůzou Klaun třásl se hrůzou a odvetu kul Když v noci byl klid tak oklamal stráže a nemaje páže sám burcoval lid Všude křičel do té hrůzy ve válce že mlčí Múzy Muži by však mlčet neměli Král do boje táh s tou vraždící lůzou Klaun třásl se hrůzou a odvetu kul Král do boje táh a v červáncích vlídných zřel na čele bídných jak vstříc jde mu klaun Když západ pak vzplál tok potoků temněl Klaun tušení neměl jak zahynul král Kdekdo křičel při té hrůze Inter arma silent Musae Krále z toho strachu trefil šlak Klaun tiše se smál a zem žila dále a neměla krále Klaun na loutnu hrál Klaun na loutnu hrál

Kryl - Československo - Demokracie Hele...Beruška..

Kryl - Československo - Demokracie  Hele...Beruška..

Kryl - Československo - Demokracie Hele...Beruška..

NOHAVICA KRYL Demokracie

NOHAVICA KRYL Demokracie

Top Videa -  loading... Změnit krajinu
Načíst dalších 10 videí
 
 
Sorry, You can't play this video
00:00/00:00
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
CLOSE
CLOSE
CLOSE