Lužické Jutry

Lužické Jutry

LUŽICKÉ JUTRY Na Velikonoční neděli, 20. dubna 2014, jsme se s kamarády vydali do středu Lužice, historické země, nacházející se mezi řekami Sprévou a Lužickou Nisou na trojhraničí Německa, Česka a Polska, abychom se stali svědky Jutrowneho jěchanja, Velikonoční jízdy, největší slavnosti Lužických Srbů, nejmenšího slovanského národa, pozůstatku historických Polabských Slovanů, který dnes žije na území Německa a čítá pouhých 60 tisíc lidí. S touto zemí a jejím národem jsme spjati nejen podobným jazykem, ale i společnými dějinami; historické země Dolní a Horní Lužice (jejíž součástí bylo i území dnešního českého Libereckého kraje se dvěma centry Warnoćicemi a Romjborem = Varnsdorfem a Rumburkem) byly v letech 1372 – 1815 součástí Zemí Koruny české, a i poté bylo jejich kulturní centrum v Praze, kde se nacházelo zvláštní učiliště pro nositele lužické národní identity v protestantském Sasku a Prusku (jimž lužická země nakonec připadla), pro lužickosrbské katolické kněze – tzv. Lužický seminář. Vystudoval zde i zakladatel moderní lužické národnosti Jakub Bart-Ćišinski (1856 – 1909). Přestože Lužičtí Srbové dvakrát (v roce 1918 a 1945, kdy se jejich revoluční národní výbor nacházel v Praze) marně žádali o připojení k Československé republice, a nebylo jim vyhověno, nezahořkli, a ti vzdělanější z nich (například současný saský premiér Stanisław Tilich) mluví plynně česky, a mladí slovanští Lužičané dodnes do naší země často přicházejí studovat, pracovat i žít. Náš krátký film (přestože vpravdě nejde o žádnou oficialitu a jde o snímek se značnou dávkou humoru:-) je poctou lužické zemi a jejím obyvatelům.

Osterreiten * Ralbitz * Sorben * Zaumzeug * Serbja * Jutry

Osterreiten * Ralbitz * Sorben * Zaumzeug * Serbja * Jutry

Vor Ort um vier ...live bei den Osterreitern 2012 Was passiert eigentlich kurz vor Ostern - dort, wo Ostern mit berühmten Prozessionen besonders prächtig gefeiert wird? Bevor also die Osterreiter in der Lausitz über die Felder ziehen? Da macht Ostern richtig Arbeit! Stress pur vor dem Fest. Das spürt man, wenn man die Chance hat, hinter die Kulissen bei den Osterreitern zu schauen. "Vor Ort um vier" sendet live aus Ralbitz: Wenn die Pferdetransporter aus Sachsen-Anhalt entladen werden, wenn gekocht wird für 40 und mehr Gäste in einer Küche, wenn beim Bäcker die Hausfrauen in der Backstube stehen und die Tradition des "Abbackens" pflegen, wenn Pferde gewaschen, frisiert und geschmückt werden... Moderatorin Seraphina Kalze blickt hinter die Kulissen der Vorbereitungen bei den Osterreitern.

Jutry

Jutry

Coc best th7 defense base |JuTry

Coc best th7 defense base |JuTry

über YouTube Capture

Jutry TVP

Jutry TVP

Wiadomości 20.04.2014

ANDRE - CO BĘDZIE JUTRO (Official Video Clip 2018)

ANDRE - CO BĘDZIE JUTRO (Official Video Clip 2018)

* ZABRONIONE KOPIOWANIE TELEDYSKU NA INNE KANAŁY!! www.andremusic.pl https://www.facebook.com/andre.zespol ___________ Booking Koncerty i Eventy Koncerty +48 882 923 318 +48 692 279 436 Ustaw utwór „Co będzie jutro” zamiast sygnału oczekiwania na połączenie! Wyślij SMS: ANDRE24 na numer 80833 (0zł). Abonament: Orange – 4 zł | Plus - 2,02 zł T-Mobile – 4,99 zł | Play - 2 zł reg. halodzwonek.pl Posłuchaj utworu w serwisach muzycznych: https://independentdigital.lnk.to/CoBedzieJutro Muzyka-Andrzej Marcysiak Tekst-Andrzej Marcysiak/Barbara Wądołowska Aranżacja- Peter Sky ____ Bądź na bieżąco, subskrybuj kanał YouTube: http://bit.ly/ANDREdiscopolo 1.To był zwykły dzień Rozmowy bez znaczenia W słuchawce jakiś głos Chciał życie moje zmieniać To był zwykł dzień Ktoś mi złamał serce Starą miłość rozwial czas Na nową robiąc miejsce Ref. Pod parasolem nocy przyjdż deszcz pocałunków daruj mi Co będzie jutro Co będzie jutro 2 To Był piękny dzień Rozmowy śmiech spojrzenia Ty pojawiłaś się By życie moje zmieniać To był piękny dzień Ktoś mi obiecał szczęście Chwile z Tobą są jak sen Ja chcę od życia więcej

Jutry w Serbach - Ostern in der Lausitz

Jutry w Serbach - Ostern in der Lausitz

Osterreiten in Crostwitz 2010

Osterreiter Radibor 2015 - Žohnowane jutry!

Osterreiter Radibor 2015 - Žohnowane jutry!

Bautzen - Radibor

Kąpiel Jutry

Kąpiel Jutry

Bojąca sie kąpieli Jutra wybrała się nad staw i oswajała się z wodą... Poznań, Dębina 2014

キエレメムーチョ

キエレメムーチョ

キエレメ・ムーチョをUPしました~♪ 私のニックネームsasuraiはフリオ・イグレシアスのヒット曲「さすらい」をローマ字にしたものです。 今回は軽快なラテンのリズムにのっておさかな君たちと海中散歩をお楽しみください~♪

Top Videa -  loading... Změnit krajinu
Načíst dalších 10 videí
 
 
Sorry, You can't play this video
00:00/00:00
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
CLOSE
CLOSE
CLOSE