Jaroslav Ježek - Bugatti step

Jaroslav Ježek - Bugatti step

CD Bugatti step Tomáš Víšek piano

Luboš Sluka - Suita to the memory of Jaroslav Ježek

Luboš Sluka - Suita to the memory of Jaroslav Ježek

Klára Faltusová, 13. 2. 2016 live concert in Ostrava for Czech Radio 00:01 Just beginning 00:57 Charleston 01:42 Blues I. 03:55 Shimmy 05:21 Blues II. 07:40 Vivat Ponrepo!

Jaroslav Havlíček - Bůh mého dětství (Mluvené slovo CZ)

Jaroslav Havlíček - Bůh mého dětství (Mluvené slovo CZ)

Dramatizace povídky českého spisovatele. Osud jako by tomu nechtěl, aby se z Jaroslava Havlíčka stal spisovatel. Od mládí toužil být malířem, to však bylo pro jeho rodiče s učitelskou profesí finančně neúnosné. Na jejich přání proto absolvoval obchodní akademii a později se stal úředníkem v Živnostenské bance v Praze. V tomto povolání setrval po celý svůj život. S aktivním psaním začal až ve svých 39-ti letech. Tedy jen 8 let před jeho smrtí. Některé jeho povídky vycházely v dobových časopisech, avšak většina jeho tvorby zůstávala v rukopisech a byla vydána až posmrtně. Zatímco přes den úředničil v bance, v noci usedal za psací stůl. Spojení výborného vyprávění s analytickým představením emočních pochodů postav je to, co definuje jeho literární tvorbu. Své čtenáře seznamuje s celou škálou lidských charakteristik a stavů. Od zkrachovalců, sobců a vypočítavých kariéristů po mentálně narušené lidi. Stejně tak jejich protipóly se silným morálním odhodláním a přesvědčením. Zajímavé pozornosti se u něj dostává archetypu statečné ženy. Způsob jakým představuje ženskou psychologii vystavenou okolním tlakům je nadčasový a nepopiratelně dosahuje značných literárních kvalit. Většina jeho povídek a románu se děje v prostředí maloměsta, které mu bylo velice známé. Zcela výjimečné postavení v jeho tvorbě má cyklus Kalvach. Zde se objevuje postava úředníka Kalvacha, na kterém Havlíček autobiograficky představuje svůj konflikt s vlastním povoláním a s nesnázemi v jeho každodenním životě. Když se rozhodl nechat Kalvacha umřít v povídce Poutník v Mlze, jako by tušil, že o měsíc později: 7. dubna 1943 sám podlehne zánětu mozkových blan. Zemřel zcela vyčerpán, za německé okupace uprostřed 2.světové války. Český národ tak přišel o jednoho z našich největších moderních prozaiků. Příjemný poslech.

O kapitalismu, socialismu, penězích a životě v dnešní společnosti

O kapitalismu, socialismu, penězích a životě v dnešní společnosti

Rozhovor s Ilonou Švihlíkovou http://bit.ly/2iWz6re, http://alternativazdola.cz, http://casopisargument.cz https://www.tomashajzler.com Newsletter si můžete objednat zde: https://www.tomashajzler.com/newsletter Facebook: https://www.facebook.com/hajzlert Knihy k tématu: https://www.peoplecomm.cz

Naše chutě - Jaroslav Tuček

Naše chutě - Jaroslav Tuček

Jaroslav Tuček je spolumajitel pražírny výběrové kávy Doubleshot. Na festivalu bude moci pod jeho dohledem degustovat kávy z různých koutů světa.

Jaroslav Havlíček - Hodinky pana Balabána (Mluvené slovo CZ)

Jaroslav Havlíček - Hodinky pana Balabána (Mluvené slovo CZ)

Rozhlasové zpracování povídky eminentního českého spisovatele. Jaroslav Havlíček se dokázal zařadit k pravým ikonám českého literárního světa. Je vrcholným představitelem naší psychologické prózy a naturalismu. Jeho tvorba je pověstná hlubokou studií psychologií postav a to především těch ženských. Stejně tomu je tak i v jeho nejznámějším díle Petrolejové lampy. Osud jako by tomu nechtěl, aby se z Jaroslava Havlíčka stal spisovatel. Od mládí toužil být malířem, to však bylo pro jeho rodiče s učitelskou profesí finančně neúnosné. Na jejich přání proto absolvoval obchodní akademii a později se stal úředníkem v Živnostenské bance v Praze. V tomto povolání setrval po celý svůj život. S aktivním psaním začal až ve svých 39-ti letech. Tedy jen 8 let před jeho smrtí. Některé jeho povídky vycházely v dobových časopisech, avšak většina jeho tvorby zůstávala v rukopisech a byla vydána až posmrtně. Zatímco přes den úředničil v bance, v noci usedal za psací stůl. Spojení výborného vyprávění s analytickým představením emočních pochodů postav je to, co definuje jeho literární tvorbu. Své čtenáře seznamuje s celou škálou lidských charakteristik a stavů. Od zkrachovalců, sobců a vypočítavých kariéristů po mentálně narušené lidi. Stejně tak jejich protipóly se silným morálním odhodláním a přesvědčením. Zajímavé pozornosti se u něj dostává archetypu statečné ženy. Způsob jakým představuje ženskou psychologii vystavenou okolním tlakům je nadčasový a nepopiratelně dosahuje značných literárních kvalit. Většina jeho povídek a románu se děje v prostředí maloměsta, které mu bylo velice známé. Zcela výjimečné postavení v jeho tvorbě má cyklus Kalvach. Zde se objevuje postava úředníka Kalvacha, na kterém Havlíček autobiograficky představuje svůj konflikt s vlastním povoláním a s nesnázemi v jeho každodenním životě. Když se rozhodl nechat Kalvacha umřít v povídce Poutník v Mlze, jako by tušil, že o měsíc později: 7. dubna 1943 sám podlehne zánětu mozkových blan. Zemřel zcela vyčerpán, za německé okupace uprostřed 2.světové války. Český národ tak přišel o jednoho z našich největších moderních prozaiků. Příjemný poslech.

S VETROM OPRETEKY (celý album) - Lasica + Satinský + Filip (1982)

S VETROM OPRETEKY (celý album) - Lasica + Satinský + Filip (1982)

Architektura v rozhovorech - 1.díl: Bořek Šípek o tvorbě a inspiraci

Architektura v rozhovorech - 1.díl: Bořek Šípek o tvorbě a inspiraci

Jeden z posledních rozhovorů s Bořkem Šípkem vznikl během jeho retrospektivní výstavy Out of Limits v Tančícím domě v Praze v říjnu 2015. Bořek Šípek zemřel 13. února 2016. Out Of Limits - retrospektivní výstava Bořka Šípka 6. 10. 2015 – 28. 2. 2016 Bořek Šípek / Ouf Of Limits Galerie Art Salon S Tančící dům Jiráskovo náměstí 6, 120 00 Praha 2 Kurátor výstavy: Bořek Šípek Video: Námět, Scénář: Jaroslav Sládeček Kamera, střih: Roland Szabo Režie: Jiří Kout Vyrobil: Coatman&Lady

Zavěste, prosím, opět volá Semafor - Je lepší vlakem jet, než s tebou žít (More Than I...

Zavěste, prosím, opět volá Semafor - Je lepší vlakem jet, než s tebou žít (More Than I...

Provided to YouTube by Supraphon Zavěste, prosím, opět volá Semafor - Je lepší vlakem jet, než s tebou žít (More Than I Like You) · Skupina Groš · Pavel Bobek Zavěste, prosím, volá Semafor ℗ 1985 SUPRAPHON a.s. Released on: 2009-05-29 Auto-generated by YouTube.

Jiří Horáček - Struktura mozku a architektura mysli (ÚMKP, NÚDZ 19.1.2017)

Jiří Horáček - Struktura mozku a architektura mysli (ÚMKP, NÚDZ 19.1.2017)

Laboratoř mysli - série přednášek odborníků Národního ústavu duševního zdraví o pokroku ve vědách o duši v malém sále Městské knihovny v Praze, 19. 1. 2017 na téma: Struktura mozku a architektura mysli Jaký je vztah mezi mozkem a myslí? Jak narušení takového vztahu vede ke vzniku duševní nemoci? Kdo je dirigentem celého neuronálního orchestru našeho mozku? Jakým způsobem nás tento dirigent vede životem a jak nás chrání před jeho nástrahami? Mozek představuje soubor vzájemně propojených sítí, které se řídí specifickými pravidly. Tři hlavní sítě odpovídají třem zásadním mentálním stavům našeho života. Jaké tři makroskopické sítě to jsou a jak se může i malá změna parametrů nastavení popisovaného mechanismu podílet na vzniku podivuhodných fenoménů, které běžně označujeme jako příznaky duševní nemoci? Přednáší prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D. Ve výzkumu se zaměřuje na funkční zobrazení mozku pomocí magnetické rezonance, EEG a pozitronové emisní tomografie. Dále se zabývá neurobiologií schizofrenie a deprese, mechanismem účinku antipsychotik a psychedelik, modelováním aktivity nervové tkáně a behaviorálním efektem psychoaktivních látek. (Text anotace převzat a upraven z webu MKP) Další informace: http://www.nudz.cz/ https://www.mlp.cz/cz/akce/

Top Videa -  loading... Změnit krajinu
Načíst dalších 10 videí
 
 
Sorry, You can't play this video
00:00/00:00
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
CLOSE
CLOSE
CLOSE