Jaroslav Hašek Osudy dobrého vojáka Švejka 1 13 audiokniha

Jaroslav Hašek Osudy dobrého vojáka Švejka 1 13 audiokniha

Rozhlasové hry, četba, povídky a příběhy pro všechny. Přihlašte se na odběr. Děkujeme. Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (Jaroslav Hašek) Nejznámější dílo Jaroslava Haška vznikalo v letech 1921-1923. Spisovatel zemřel dřív, než ho .

SVEJK - 1 / Švejk povolán na vojnu. - Na Bělehrad!

SVEJK - 1 / Švejk povolán na vojnu. - Na Bělehrad!

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (Jaroslav Hašek) Nejznámější dílo Jaroslava Haška vznikalo v letech 1921-1923. Spisovatel zemřel dřív, než ho stihl dokončit. Čtyřdílný humoristický román byl přeložen do více než padesáti jazyků. Hašek v románu satiricky vykresluje poměry v rakousko-uherském mocnářství. Hlavní postava zdánlivě prostoduchého vojáka Josefa Švejka se z každého maléru dostane díky neobyčejné výmluvnosti. I mezi běžnou veřejností je Švejk často citován a napodobován. Často je vnímán jako vzor vychytralého lidského chování v nepříznivých situacích („švejkování"). O oblibě tohoto románu za českými hranicemi svědčí i každoroční Švejkovské slavnosti, které se konají ve městě Przemyśl na jihovýchodě Polska. Nezdolnému vojákovi tam odhalili i pomník. Pravděpodobně nejznámějším ztvárněním Josefa Švejka ale zůstanou ilustrace Josefa Lady a film režiséra Karla Steklého z roku 1956, kde si hlavní roli zahrál Rudolf Hrušínský. Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války Čte Jan Pivec, režie Jiří Roll. Natočeno v roce 1956.

Jan Werich - Tři veteráni

Jan Werich - Tři veteráni

Jaroslav Hašek Psychiatrická Záhada Čte Jaroslav Marvan (Audiokniha)

Jaroslav Hašek Psychiatrická Záhada Čte Jaroslav Marvan (Audiokniha)

Dobry vojak Svejk Hovori Jan Werich 1.wmv

Dobry vojak Svejk Hovori Jan Werich 1.wmv

"V Hospode u Kalicha", vyklada Jan Werich..

Jaroslav Hašek - Obecni volby

Jaroslav Hašek - Obecni volby

Myslim že se za těch 100 let moc nezměnilo ;)

Rozum a štěstí - Jan Werich

Rozum a štěstí - Jan Werich

To You ♡ Interpret: Jan Werich Story Title: Rozum a štěstí (1960)

Dobry vojak Svejk Hovori Jan Werich 2.wmv

Dobry vojak Svejk Hovori Jan Werich 2.wmv

"V hospode U Kalicha" cast 2, vyklada Jan Werich..

Jaroslav Hašek Osudy dobrého vojáka Švejka 1 13 audiokniha

Jaroslav Hašek   Osudy dobrého vojáka Švejka 1 13 audiokniha

CD mp3 Osudy dobrého vojáka Švejka - Oldřich Kaiser

CD mp3 Osudy dobrého vojáka Švejka - Oldřich Kaiser

Čte Oldřich Kaiser, vydal Radioservis - www.radioservis-as.cz Tragická velkolepá komedie „Švejk nenapravuje svět. Tady se nedá už nic napravit. Má-li se svět zachránit, nezbývá, než si už nic nepředstírat a začít znova v troskách a z trosek. Švejk také není než troska starého světa, ubožák, který se sám prohlašuje za blba. A přece právě on a jenom on přináší naději. Je nutno zbavit se všech iluzí, je nutno přijmout dokonalou prohru, aby se svět mohl zachránit." Tento Chalupeckého trefný popis „situace" Haškova antihrdiny Josefa Švejka a jeho rozlomeného evropského světa by se dal s jistou nadsázkou vztáhnout také na naši současnost. Nesáhli jsme tentokrát do rozhlasového archivu k osvědčeným švejkovským interpretacím (Höger, Pivec, Werich), ale pokusili jsme se o zbrusu nové, současné uchopení. Současné nikoli v nějakém experimentu, nýbrž v „sestupu" ke smyslu autorova textu a jeho nejvlastnější poetice. Dvacet „zastavení" z prvního dílu Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války nastudovala režisérka Markéta Jahodová s Oldřichem Kaiserem a doprovodila hudbou pražského hospodského harmonikáře Josefa Čečila. Postava Švejka se Haškovi zrodila v krátkém povídkovém cyklu v květnu 1911. Tehdy si poznamenal: „Pitomec u kumpanie". Poté existuje druhý švejkovský cyklus, který byl psán v Rusku v letech 1916--1917. To vše bylo ještě zábavné čtivo a Hašek cítil, že se se svým tématem plně nevyrovnal. Po návratu z Ruska se pustil do nového psaní Švejka, a jak prozrazují vzpomínky Haškova osobního písaře Klimenta Štěpánka, kterému spisovatel román diktoval v lipnické hospodě, Haškova paměť a schopnost jiskřivé a básnické improvizace byla geniální. Stála jej však mnoho sil. Existuje svědectví lipnického hostinského Invalda, který několikrát zahlédl Haška o samotě zoufale plakat. A jak píše E. A. Longen: „Hašek trpěl. Bylo mi jasno, že musí každou zdivočelou noc a pitku těžce vykoupit a draze zaplatit utrpením." Román, jak jej známe dnes, pochází z let 1921--1923 a zůstal nedokončený. Hašek (a jeho Švejk) je postava tragikomická, zoufale osamocená uprostřed světa, vytvářejícího si nové modly. Je všechno ostatní jen ne laskavý básník: ostrý ironik, kousavý satirik, břitký pozorovatel „divadla světa", nihilista, divoký karikaturista. „Prokletý dada-plebejec", jak o něm tvrdí italský bohemista Sergio Corduas. Nebo jak říká Eduard Bass: „V Haškovi byli dva lidé -- jeden si dělal blázna a druhý se na to díval. Ten druhý Hašek uzřel prchavost lidského života a poznav ji, snažil se ji popřít, umlčet, obelstít šprýmy. Jeho velkolepá komedie byla tragická." Miloš Doležal

Top Videa -  loading... Změnit krajinu
Načíst dalších 10 videí
 
 
Sorry, You can't play this video
00:00/00:00
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
CLOSE
CLOSE
CLOSE