Český dokument o historii a původu Prahy

Český dokument o historii a původu Prahy

Zajímavosti života v Praze - odebírej Pražského cyklistu.

Historie.cs - Spojené město pražské

Historie.cs - Spojené město pražské

Světové dědictví - Praha NGC

Světové dědictví - Praha NGC

Co jste nevěděli o Karlu IV.?

Co jste nevěděli o Karlu IV.?

Co se v učebnicích nedočtete? Co vám učitelé dějepisu neřekli? Jaké měl Karel IV. bouřlivé mládí, jak ovlivnil životní prostředí? Proč by Karel nezatleskal nad mrkví na hodovní tabuli? Na všechny tyto otázky vám odpoví ve velkém rozhovoru profesor Petr Čornej.

Katedrála o třech dějstvích 1994 & Katolíci TV film

Katedrála o třech dějstvích 1994 & Katolíci TV film

Stopy, fakta, tajemství, Mystérium pražského orloje

Stopy, fakta, tajemství, Mystérium pražského orloje

Jaká poselství ukrývá geniální staroměstský hodinový stroj? Reportér Stanislav Motl pátrá v dokumentárním cyklu České televize po záhadách a neznámých historických souvislostech. Není tomu tak dávno, kdy si pražský orloj prohlédlo i několik odborníků ze švédské Upsaly. Obdivovali unikátní technické zařízení, které pracuje již od 15. století, vzdali hold astronomické části orloje, také jeho výzdobě. A pak jeden z odborníků, podle vyprávění dlouholetého orlojníka Otakara Zámečníka, řekl něco v tom smyslu, že pražský orloj lze přirovnat k raketoplánu 15. století. Vyjádřil tak skutečnost, že dávní tvůrci orloje vytvořili na svou dobu zcela ojedinělé a nevídané dílo. Dodejme, že staroměstský neboli pražský orloj je ojedinělý dodnes. A kromě toho stále ukrývá mnohá tajemství. Například: Kdo je vlastně autorem orloje? Byl to legendami opředený mistr Hanuš, kterého prý pražští radní, aby již nikdy nemohl postavit podobné dílo, nechali oslepit? A kdo byli zasvěcenci z kamenických hutí, kteří na orloji zanechali poselství pro příští generace?

Czech documentary about the history and origin of Prague

Czech documentary about the history and origin of Prague

Despite the city's turbulent history, Prague's progress in recent years has been more stately than revolutionary. The booming tourism sector and a solid industrial base have left its citizens in better economic shape than the rest of the country. Unemployment is minimal, the shops are full, and façades that were crumbling a decade ago have been given face-lifts. Big new shopping malls and multiplex cinemas are popping up all over the place, there's a huge new sporting and events arena, the metro system is being extended and a new floodprotection system has been installed. There are downsides, of course. Rumours of corruption in City Hall are rife, affordable housing remains in short supply, the health system is under strain, and traffic congestion and crime rates are up. Despite this, the mood of the city remains buoyant. Václav Havel's 13 years as president came to an end in February 2003, when his place was taken by hard-nosed, right-wing economist Václav Klaus. More change was to come: the decision on whether the Czech Republic should join the European Union was settled by a referendum - with 77% voting in favour - and on 1 May 2004 the Czech Republic became a member of the EU.

Hledání ztraceného času - Filmy z Prahy

Hledání ztraceného času - Filmy z Prahy

Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch. V tomto pořadu vám ukážeme dva další filmy o Praze. Už jste jich v našem cyklu mohli vidět desítky – od toho prvního z roku 1911, až po dokumenty z počátku čtyřicátých let minulého století. Jmenovaly se stejně nebo podobně: Praha… Prahou… v Praze… a stejný nebo podobný byl i jejich obsah, až na pár výjimek. Ale – ať ty filmy byly jakékoliv kvality, všechny mají svůj význam, protože často zachycují Prahu buď zmizelou nebo změněnou. Většinou to nebyl záměr tvůrců, oni nemohli tušit, co jednou zmizí nebo se promění – tuto „přidanou hodnotu“ jim dal a neustále ji navyšuje ubíhající čas. V pořadu nejprve uvidíte Prahu z roku 1926 a ve druhé části snímky z roku 1938, které poprvé ukazují Prahu v barvách.

Pražské pozoruhodnosti

Pražské pozoruhodnosti

Ondřej Suchý objevuje pro Vás neznámou historii Prahy.

První Evropané dokument 1

První Evropané  dokument 1

Top Videa -  loading... Změnit krajinu
Načíst dalších 10 videí
 
 
Sorry, You can't play this video
00:00/00:00
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
CLOSE
CLOSE
CLOSE