Český dokument o historii a původu Prahy

Český dokument o historii a původu Prahy

Zajímavosti života v Praze - odebírej Pražského cyklistu.

Historie.cs - Spojené město pražské

Historie.cs - Spojené město pražské

Náš Karel IV. - Karlův most - Dokument ČT CZ HD (2016)

Náš Karel IV. - Karlův most - Dokument ČT CZ HD (2016)

Ve třetím dílu cyklu Náš Karel IV. se projdeme po stavbě, kterou zná snad každý z nás – po Karlově mostě. Až do 19. století se mu říkalo Kamenný či Pražský most Pravděpodobně nejznámější památkou na dobu Karla IV. je Karlův most. Ve čtrnáctém století u nás vnikly dvě stavby tohoto charakteru: most v Roudnici nad Labem a právě Karlův most, kterému se až do 19. století říkalo Kamenný či Pražský most. Přestože roudnický most zničili za třicetileté války Švédové, odborníci oba mosty často porovnávají podle dochovaných materiálů a dokumentů co do jejich technické vyspělosti i odolnosti. Předmětem tohoto srovnávání je zejména založení pilířů a klenba mostních oblouků. Stavba mostu vyžadovala celou škálu profesí a řemesel. Důležití byli zejména kameníci a potom také tesaři, kteří mimo jiné vyráběli dřevěné stavební stroje. Věrný model staveniště je k vidění například v Muzeu Karlova mostu. Jeden z nejmohutnějších stavebních strojů – středověké beranidlo – zase vzniká v Centru stavitelského dědictví v Plasech. Po dokončení bude umístěné před budovou Národního technického muzea v Praze. Jeho stavitel – tesař Petr Růžička – by ho také rád vyzkoušel v praxi při stavbě suché jímky v řece. Most nebyl jen důležitou hospodářskou spojnicí, ale měl i reprezentativní význam. Tak nákladnou stavbu si mohl dovolit jen opravdu významný panovník. Ne nadarmo se mostu ve starých pramenech říkalo „koruna království“. Bohužel nevíme téměř nic o tom, jakou výzdobu dostal Karlův most v době svého vzniku. Jak ale léta postupovala, zpráv přibývá a obraz Karlova mostu se stává plastičtější, jasnější. Pojďme si jej tedy v rychlosti projít. A začneme u jeho dominanty – staroměstské mostecké věže. Odborníci ji považují za zřejmě nejvýznamnější a nejreprezentativnější mostní věž v evropském prostředí.

...Jak Praha k tunelu přišla.. - Dokument CZ

...Jak Praha k tunelu přišla.. - Dokument CZ

Pražské pozoruhodnosti

Pražské pozoruhodnosti

Ondřej Suchý objevuje pro Vás neznámou historii Prahy.

Habsburkové (1/4) - Sen o světové říši

Habsburkové (1/4) - Sen o světové říši

Čtyřdílný rakouský dokumentární cyklus o dějinách jedné z nejvýznamnějších evropských dynastií, která osudě zasáhla i do českých dějin. První díl se zaměřuje na vzestup Habsburků za krále Rudolfa I., císaře Friedricha III. a Karla V. , tj. zahrnuje období od 13. do první poloviny 16. století, kdy se rodil sen o světové říši.

Jeroným Pražský - dokument

Jeroným Pražský - dokument

..Česká republika - Jedno velké naleziště.. - Dokument CZ HD (2017)

..Česká republika - Jedno velké naleziště.. - Dokument CZ HD (2017)

V Čechách doslova kam kopnete, učiníte objev. V tomto dílu dokumentárního cyklu se podíváme na starodávná opevnění a osídlení Prahy, pozůstatky bojovníka s mečem nebo mamutí kly, kosti a zuby. Vybrat do našeho seriálu, na jakých lokalitách točit a na jakých ne v České republice, je velmi těžké. Jeden celý seriál by šel udělat jenom z České republiky, která je archeologickým místem snů. Jen namátkou, v této epizodě uvidíme nové archeologické objevy opevnění a osídlení Prahy, výjimečný objev, který byl nalezen při stavbě pražského obchodního centra na náměstí Republiky, pozůstatky bojovníka s mečem, číslo 17 v Mikulčicích, nebo mamutí kly, kosti a zuby na Jižní Moravě. Dále se podíváme na výjimečné archeologické muzeum v Pavlově, které bylo postavené přímo na vykopávkách, nebo na nejstarší keramickou sošku na světě v Dolních Věstonicích. Je toho opravdu hodně – archeologové proto v nadsázce říkají, že pokud si jdete s dětmi hrát na písek, bacha, nedělejte moc hluboké tunely.

Technické divy světa - vrtná plošina Troll A ( dokument )

Technické divy světa - vrtná plošina Troll A ( dokument )

Vrtná plošina Troll A je největší objekt, jaký byl kdy na zemském povrchu přepravován. Hluboko v jejím technickém rodokmenu můžeme najít vazby na nečekané předky. Ke vzniku této obrovské stavby svým způsobem přispěla nesourodá skupina inspirativních podnětů: obilné silo, vývěva, závodní vůz, zřícený most a síla jediného tónu. Plošina se nachází 70 kilometrů západně od pobřeží Norska v neklidném Severním moři. Dvě třetiny tohoto kolosu jsou ukryty pod hladinou. Půl kilometru vysoká stavba stojí na čtyřech nosnících válcového průřezu. Tyto betonové nohy by měly nést tíhu plošiny až do roku 2066. Musejí být pevné a zároveň pružné, aby se přizpůsobily náporům vlnobití.

Náš Karel IV - Křivoklát, Zbraslav, Praha - Dokument ČT CZ HD (2016)

Náš Karel IV - Křivoklát, Zbraslav, Praha - Dokument ČT CZ HD (2016)

V prvním dílu se vydáme na tři místa spojená s dětstvím a mládím Karla IV. a také se dvěma nejdůležitějšími ženami tohoto období – matkou Eliškou Přemyslovnou a s první manželkou Blankou z Valois Nejprve navštívíme Křivoklát. Karel IV. se tu poprvé objevil hned v prvních měsících po narození a pak pobýval na Křivoklátě mezi svým třetím a sedmým rokem. A na hradě trávil čas i v dospělosti, dokonce se mu tady narodila první dcera. Kde se narodil sám Karel – přesné místo či adresu – ale neznáme. Když bylo Karlovi sedmnáct, vracel se do Čech po deseti letech strávených ve Francii a dalších zemích Evropy. První zastávkou při návratu byla podle tradice Zbraslav. Ve zdejším chrámu se zastavil u hrobu své matky Elišky Přemyslovny. Její ostatky spočívají na tomto místě dodnes. Kostel a klášter prošel dramatickým vývojem. Zásluhu na jeho novodobé záchraně má především rod Bartoňů z Dobenína, jehož příslušníci spolu s katolickou církví spravují místo i v současnosti. Součástí tzv. pokladu ze Slezské Středy je zlatá koruna, která je připisována Elišce Přemyslovně nebo Karlově první manželce Blance z Valois. Středověký zlatý poklad byl nalezen před čtvrt stoletím v dnešním polském městě nedaleko českých hranic při výkopových pracích. Karel za svého panování zlato pravděpodobně zastavil u místních židovských obchodníků a ti jej později ukryli. Karel a Blanka se brali, když jim oběma bylo sedm let. O dvacet čtyři let později byli v Praze korunováni českými panovníky. Při této příležitosti založili jeden z největších pražských kostelů – Panny Marie Sněžné.

Top Videa -  loading... Změnit krajinu
Načíst dalších 10 videí
 
 
Sorry, You can't play this video
00:00/00:00
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
CLOSE
CLOSE
CLOSE